Azarenka are 2-0 cu Halep, dar e sigura: "Va fi mult mai greu acum, a evoluat mult". Ce spune fostul numar 1 mondial despre Simona Halep

Simona Halep US Open Victoria Azarenka Tenis
Data publicarii: Marti 08 Septembrie 2015, 11:20
Data actualizarii: Marti 08 Septembrie 2015, 11:28

Simona Halep s-a calificat dramatic in sferturile de finala de la US Open, dupa ce a trecut de Sabine Lisicki cu scorul de 6-7, 7-5, 6-2. In faza urmatoare, Simona se va duela cu un fost numar 1 mondial - Vika Azarenka.

Cea mai buna jucatoare a Romaniei si ocupanta locului 2 al clasamentului mondial WTA, Simona Halep, s-a calificat in sferturile de finala de la US Open, egalandu-si astfel cea mai buna performanta.

Simona Halep a invins-o aseara pe Sabine Lisicki dupa un meci istovitor, care a durat mai bine de doua ore si jumatate, iar in faza urmatoare a competitiei o va intalni pe Vika Azarenka.

Azarenka, care a mai batut-o pe Halep de doua ori pana acum, in tot atatea intalniri, spune ca e pregatita pentru meci, dar si constienta de faptul ca va avea in fata o adversara extrem de grea.

"A crescut mult fata de ultima oara cand am jucat impotriva ei. Cu siguranta, se numara printre favorite. A fost in Top 3 mult timp, a castigat meciuri importante", a declarat Azarenka, potrivit site-ului WTA.

"Cred ca jocul sau vorbeste pentru ea. Este foarte solida din spatele terenului, are aproape toate loviturile. Pentru o jucatoare care nu este foarte inalta, are un serviciu destul de bun. Are foarte multe arme. Trebuie sa ma concentrez asupra jocului meu, sa fiu agresiva si sa incerc sa controlez jocul", a mai spus a 20-a jucatoare a lumii.

Cele doua jucatoare s-au intalnit de doua ori pana in prezent, Azarenka avand de fiecare data castig de cauza.

Totusi, ambele intalniri s-au desfasurat in 2012, pe vremea cand Simona Halep abia se lansase in tenisul mare.

6-3, 6-1 la Doha si 6-1, 6-1 la Linz - au fost cele doua victorii ale Vikai Azarenka.

Azarenka ramane insa finalista din 2012 si 2013 de la US Open, chiar daca ambele meciuri au fost pierdute in fata Serenei Williams.