Vlad Chiricheș, criticat după ce a creat un penalty: "A fost o eroare gravă". Nici antrenorul nu l-a iertat

Sassuolo Vlad Chiriches Stranieri
Data publicarii: Duminica 31 Octombrie 2021, 21:22
Data actualizarii: Duminica 31 Octombrie 2021, 21:27

Vlad Chiricheș (32 de ani) a avut o evoluție ștearsă în meciul pe care Sassuolo l-a pierdut cu Empoli, scor 1-2.

Titular în partida din etapa a 11-a din Serie A, fundașul român a comis un fault în careu în minutul 82, iar lovitura de pedeapsă a fost transformată de Andrea Pinamonti.

În prelungiri, Empoli a obținut victoria datorită reușitei lui Zurkowski.

”A fost o eroare gravă a lui Chiricheş. L-a pierdut din marcaj pe Cutrone şi apoi l-a secerat în careu provocând penalty-ul transformat de Pinamonti”, au scris italienii după meci.

Antrenorul lui Sassuolo, critici la adresa lui Chiricheș

”Am fost naivi, imaturi pe final! Puteam face 2-0 de atâtea ori şi pierdem cu 1-2! Îmi pun multe întrebări după penalty, după un meci la care cele 3 puncte păreau ca şi câştigate.

Cred că ne-am crezut prea devreme învingători, altfel nu-mi explic ce s-a întâmplat în ultimele 10 minute”, a declarat Alessio Dionisi după meci.

După această partidă, Empoli a urcat pe locul 10 în clasament, cu 15 puncte, iar Sassusolo a rămas pe locul 12, cu 14 puncte.