Ianis Hagi alaves Atletico Madrid Stranieri Ianis Hagi, în meciul Atletico Madrid - Alaves / Foto: Imago
Data publicarii: Luni 30 Octombrie 2023, 09:03
Data actualizarii: Luni 30 Octombrie 2023, 09:02

Ianis Hagi (25 de ani), pe teren jumătate de oră în meciul Atletico Madrid - Alaves 2-1, și-a trecut în cont prima contribuție importantă de la transferul în Spania.

Atletico Madrid a rezolvat meciul în mare măsură din prima repriză, după golurile marcate de Rodrigo Riquelme (26') și Alvaro Morata (45+1'). Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 63 și a pasat decisiv la golul lui Ander Guevara, din minutul 90+6.

Cum l-au descris jurnaliștii basci pe Ianis Hagi după meciul cu Atletico Madrid

Hagi a arătat poftă de joc, a avut o ocazie importantă la poarta lui Jan Oblak și a văzut un cartonaș galben după un fault dur asupra lui Axel Witsel.

• Ianis Hagi, în meciul Atletico Madrid - Alaves / Foto: Getty Images

Noticias de Alava l-a notat pe Ianis Hagi cu 6, iar jurnaliștii basci au lăudat modul în care decarul lui Alaves a reușit să își facă simțită prezența pe Wanda Metropolitano.

"A fost unicul albiazul capabil să genereze pericol pentru fundașii lui Atletico Madrid. A jucat în dreapta și a avut cea mai clară ocazie a serii, în afară de gol", a sris sursa citată.

Alaves a ajuns la al șaselea eșec în primele 11 etape din LaLiga și ocupă locul 17, ultimul care asigură menținerea în primul eșalon, cu doar 9 puncte. Pentru echipa lui Ianis Hagi urmează meciul cu Deportivo Murcia, din Cupa Spaniei, joi, de la ora 22:00.

El Correo: nota 7, după ce a dovedit „calitate” și „a adus claritate în joc”

Publicația bască El Correo l-a notat pe Ianis Hagi cu 7, cea mai mare notă din echipa lui Alaves, la fel ca portarul Antonio Sivero. „Calitate cu mingea la picior, a fost aproape de gol și a dat un assist”, a scris sursa citată.

El Correo consideră că introducerea pe teren a românului a resuscitat jocul lui Alaves. „Intrarea sa în a repriza a doua a adus un alt suflu atacului, mai ales în minutele de final. Românul a fost activ și a adus claritate în jocul cu mingea al echipei, claritate care lipsea”, a mai adăugat publicația bască.

Și fanii basci au fost impresionați de Hagi Jr. „Ianis trebuie să fie titular indiscutabil, e clar că știe cu mingea mai bine decât oricine din echipa asta”, a scris un suporter al lui Alaves, pe Twitter. „Hagi e mai bun de la meci la meci”, a postat un alt susținător al lui Deportivo.