VIDEO „Calitate”/ „Tot mai bun!” Ce scriu spaniolii despre Ianis Hagi și ce note a primit românul după assist-ul de la Madrid

Ianis Hagi Atletico Madrid Deportivo Alaves la liga Spania
Data publicarii: Luni 30 Octombrie 2023, 07:45
Data actualizarii: Luni 30 Octombrie 2023, 08:01

Ianis Hagi a avut o prestație apreciată în meciul pe care Deportivo Alavés l-a pierdut în deplasare cu Atlético Madrid, scor 1-2.

Fiul „Regelui” a fost trimis pe teren la 0-2, în minutul 63, când i-a luat locul lui Jon Guridi.

După acest eșec, Alavés este pe locul 17 în La Liga, cu 9 puncte acumulate în primele 11 runde. Bascii au șansa de a urca în clasament în etapa viitoare, când o întâlnesc acasă pe codașa Almería, care până acum a strâns numai 3 puncte.

Ianis Hagi, două stele în Marca după evoluția de la Madrid

Hagi Jr. a fost aproape să marcheze în minutul 83, când a trimis milimetric pe lângă poarta lui Oblak. „În acele minute, Hagi a părut să fie singurul jucător al lui Luis García care era cu adevărat pe teren”, a notat publicația AS

Românul și-a trecut în cont o pasă de gol, în minutul 90+6, când l-a servit pe Ander Guevara, care a înscris pentru basci. Ianis a încasat și un cartonaș galben, după o intrare întârziată asupra lui Witsel, în minutul 85 al partidei de pe Wanda Metropolitano.

Hagi Jr. a primit aprecieri și în Marca, unde a fost notat cu două stele, la fel ca portarul Sivero. În rest, toți ceilalți jucători de la Alavés au primit câte o stea. Marca notează și că intrarea lui Hagi a încins meciul. „Mai întâi a avut o șansă de a înscrie, apoi a oferit o pasă de gol, dar reușita a venit prea târziu pentru Alavés”.

El Correo: nota 7, după ce a dovedit „calitate” și „a adus claritate în joc”

Publicația bască El Correo l-a notat pe Ianis Hagi cu 7, cea mai mare notă din echipa lui Alavés, la fel ca portarul Antonio Sivero. „Calitate cu mingea la picior, a fost aproape de gol și a dat un assist”, a scris sursa citată.

El Correo consideră că introducerea pe teren a românului a resuscitat jocul lui Alavés. „Intrarea sa în a repriza a doua a adus un alt suflu atacului, mai ales în minutele de final. Românul a fost activ și a adus claritate în jocul cu mingea al echipei, claritate care lipsea”, a mai adăugat publicația bască.

Și fanii basci au fost impresionați de Hagi Jr. „Ianis trebuie să fie titular indiscutabil, e clar că știe cu mingea mai bine decât oricine din echipa asta”, a scris un suporter al lui Alavés, pe Twitter. „Hagi e mai bun de la meci la meci”, a postat un alt susținător al lui Deportivo.