VIDEO Ianis Hagi, assist în Atletico Madrid - Alaves! A avut și o ocazie uriașă la poarta lui Jan Oblak

Ianis Hagi Atletico Madrid Atletico Madrid - Alaves Deportivo Alaves Spania Ianis Hagi, assist în meciul cu Atletico Madrid / Foto: Getty Images.
Data publicarii: Luni 30 Octombrie 2023, 00:07
Data actualizarii: Luni 30 Octombrie 2023, 00:14

Ianis Hagi (25 de ani) a oferit un assist în meciul dintre Atletico Madrid și Deportivo Alaves, încheiat cu victoria trupei lui Diego Simeone, scor 2-1.

Hagi a fost introdus în teren la scorul de 2-0 pentru Atletico Madrid. În minutul 63, mijlocașul român l-a înlocuit pe Jon Guridi, iar după 20 de minute a bifat și prima ocazie.

Ianis Hagi, assist în Atletico Madrid - Deportivo Alaves!

În minutul 83, mijlocașul român a tras din prima, cu piciorul stâng, pe lângă poarta lui Jan Oblak, iar două minute mai târziu a încasat și un cartonaș galben, după ce l-a călcat pe Axel Witsel.

Deportivo Alaves a stabilit scorul final în minutul 90+6, prin Ander Guevara, care a reluat din prima o minge expediată la marginea careului de Ianis Hagi.

Pentru Ianis Hagi, care este evaluat la patru milioane de euro de site-urile de specialitate, este meciul cu numărul șapte în La Liga.

Deportivo Alaves rămâne pe locul 17, cu nouă puncte, la eglitate cu Mallorca și Villarreal, iar în următoarea etapă va juca pe teren propriu cu ultima clasată Almeria.

Ianis Hagi este împrumutat de Rangers la Deportivo Alaves până la finalul acestui sezon. În cariera sa, mijlocașul a mai evoluat la Viitorul, echipa lui Gică Hagi, și la Fiorentina, respectiv Genk.