EXCLUSIV Un român face senzație la Juventus Torino! ”Poezie” și ”pictură”, ”ceva magic” și ”demn de Messi”

Davide Bledea Juventus Torino Sisport Scuola Calcio Juventus Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Duminica 19 Iunie 2022, 14:05
Data actualizarii: Duminica 19 Iunie 2022, 14:05

Davide Bledea joacă la ”Bătrâna Doamnă” din 2015 și în ultimul sezon a fost împrumutat la Sisport Scuola Calcio Juventus, cu care a câștigat titlul de campion provincial după 20 de victorii din tot atâtea etape.

Tânărul mijlocaș român Davide Bledea (15 ani) este legitimat la Juventus Torino din vara lui 2015 și în ultimul sezon a evoluat sub formă de împrumut la ”filiala” Sisport Scuola Calcio Juventus.

În această lună, Davide a câștigat titlul de campion provincial Under 15 după un sezon de excepție în care echipa sa a bifat victorii pe linie în cele 20 de runde din campionat și faza finală (golaveraj 204-6)!

Italienii, fascinați de talentul lui Davide Bledea

Prestațiile sale din faza finală a campionatului, un triunghiular disputat de echipele de pe podium, au fost lăudate în presa italiană.

”Calitate excelentă la mijlocul terenului, schimbările sale de direcție și lansările lungi sunt poezie”, a scris Sprint e Sport.

”Assist-ul de la golul al doilea al bianconerilor a fost ceva magic și a făcut să merite călătoria la meci și prețul biletului. O pictură demnă de cele mai bune muzee, un cross spectaculos, demn de Messi”, l-a lăudat aceeași publicație din Torino.

”Părinții s-au speriat după ce am spart un candelabru și m-au trimis la fotbal”

Bledea este născut în 2007 în orașul Torino, evoluează și în competițiile juniorilor mai mari cu un an și a fost inclus de Sprint e Sport în echipa-tip a campionatului provincial Under 16 (născuți în 2006).

”Sunt pasionat de fotbal, joc de la vârsta de trei ani și jumătate. Atunci, părinții mei s-au speriat după ce am spart cu mingea un candelabru din casă și m-au trimis la fotbal”, a declarat pentru sport.ro Davide Bledea.