VIDEO Un atacant român, dezlănțuit în Cipru: dublă și autogol în același meci!

Nicolae Milinceanu AEL Limassol Cipru Petrolul Ploiesti Rapid Stranieri
Data publicarii: Joi 17 Februarie 2022, 09:13
Data actualizarii: Joi 17 Februarie 2022, 09:16

Fostul jucător de la Rapid București și Petrolul Ploiești s-a transferat la AEL Limassol la începutul acestui an.

Nicolae Milinceanu (29 de ani), atacant cu dublă cetățenie, română și moldovenească, a fost eroul lui AEL Limassol în ultima etapă de campionat din Cipru, în victoria cu 3-2 asupra celor de la Doxa Katokopias.

Fostul vârf de la Rapid București sau Petrolul Ploiești a fost protagonistul unei situații mai rar întâlnite pe terenul de fotbal.

A jucat și la AS Monaco în timpul junioratului

Și-a înscris mai întâi un autogol, reluând balonul cu capul în propria poartă pentru 1-1.

După câteva minute, Milinceanu a marcat pentru 2-1, dar oaspeții au egalat din nou, iar în a doua repriză internaționalul moldovean cu cetățenie română a înscris și golul victoriei pentru AEL, fiind desemnat omul meciului.

Milinceanu, care ca junior a evoluat și pentru AS Monaco, are acum 4 goluri în 5 partide jucate pentru AEL Limassol, echipă cu care a semnat în ianuarie și care se află pe locul 8 (din 12) în prima ligă cipriotă.