VIDEO Ultimul gol în Qatar? Denis Alibec a marcat din nou, iar acum e aproape de transfer

Denis Alibec Muaither SC Qatar Stranieri
Data publicarii: Miercuri 20 Decembrie 2023, 18:35
Data actualizarii: Miercuri 20 Decembrie 2023, 18:34

Denis Alibec (32 de ani) a marcat un nou gol pentru Muaither SC în eșecul cu Al Wakra, scor 2-4, în campionatul din Qatar.

Alibec a fost titular la Muaither și a înscris în minutul 30 pentru 1-2. Atacantul român a apărut excelent în careu la o centrare a lui Fouad Saleh și l-a învins pe goalkeeper-ul oaspeților cu un șut sub transversală.

Denis Alibec a marcat al patrulea gol la Muaither

La pauză, scorul era 2-2, însă echipa lui Denis Alibec a cedat în actul secund, când a mai încasat două goluri, iar Al Wakra s-a impus cu 4-2.

Alibec, integralist la Muaither, a ajuns la patru goluri marcate în primele 12 meciuri la formația qatareză, iar atacantul are și două pase decisive în cont. Echipa lui Alibec ocupă locul 11, penultimul din campionat, cu doar 6 puncte acumulate în primele 12 runde.

Pentru Denis Alibec ar putea fi ultimul gol marcat la Muaither. Campionatul din Qatar ia pauză până la mijlocul lunii februarie, iar atacantul naționalei României a anunțat recent că ia în calcul o revenire la Farul Constanța în iarnă pentru a fi în formă la EURO 2024.

"Am vorbit cu mister, poate mă transfer în iarnă. Ritmul meciurilor e bun, dar antrenamentele nu sunt la fel de intense. Aici joc extremă dreaptă (n.r. la Al-Muaither).

Din ce am înțeles, aș putea juca și la a treia echipă într-un an. Dacă nu, pot să mă întorc la Farul. Poți juca la trei echipe într-un sezon acum", spunea Denis Alibec, la începutul lunii decembrie, la Digisport.