"Șocant!". Reacția englezilor, după ce Florin Andone a revenit pe teren la Brighton

Florin Andone amical brentford Brighton Premier League Stranieri
Data publicarii: Marti 26 Iulie 2022, 19:22
Data actualizarii: Marti 26 Iulie 2022, 19:24

Florin Andone a revenit pe teren la Brighton & Hove Albion, după o lungă perioadă în care a fost accidentat sau împrumutat la alte echipe.

Andone a făcut parte din lotul lui Brighton pentru penultimul amical din această vară, contra lui Brentford și a fost introdus în minutul 61 al meciului, când l-a înlocuit pe Deniz Undav.

Reacția englezilor, după ce Florin Andone a revenit pe teren la Brighton

Publicația Sussex Live s-a arătat surprinsă de hotărârea antrenorului Graham Potter de a-l include pe Florin Andone în lot, având în vedere că atacantul păre să nu mai aibă vreo șansă la Brighton.

"Surprize în lot. Pe lângă echipa de start surprinzătoare, sunt câteva nume șocante și pe bancă. Acolo se află câțiva jucători intrați în dizgrație, precum Florin Andone, Andi Zeqiri sau Michal Karbownik", au scris britanicii.

Partida amicală s-a încheiat cu victoria lui Brentford, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost înscris de Ivan Toney, în minutul 26.

Ultimul meci oficial al lui Florin Andone la Brighton s-a disputat pe 24 august 2019, contra lui Southampton, scor 0-2. La partida respectivă, atacantul era eliminat, iar ulterior era împrumutat la Galatasaray.

După două goluri în 12 meciuri la Galatasaray, Florin Andone a suferit o accidentare gravă, ruptură de ligament încrucișat. Ulterior, internaționalul român s-a întors la Brighton, dar nu a jucat în niciun meci oficial din sezonul 2020/2021 pentru prima echipă.

În stagiunea precedentă, formația din Premier League l-a împrumutat pe Andone la Cadiz, în La Liga, unde atacantul a înscris un gol în nouă partide.

Andone a revenit în această vară la Brighton, însă viitorul său este incert. Contractul său expiră în iunie 2023.