VIDEO S-a întors Răzvan Marin! Meci bun făcut în derby-ul Toscanei: ”A crescut în repriza a doua”

Razvan Marin davide nicola Empoli Fiorentina Mbaye Niang Stranieri
Data publicarii: Luni 19 Februarie 2024, 11:58
Data actualizarii: Luni 19 Februarie 2024, 12:04

Mijlocașul central al lui Empoli nu făcuse parte din lot în precedentele două etape.

Empoli a încheiat la egalitate meciul de duminică, de pe teren propriu, scor 1-1, cu Fiorentina, în etapa a 25-a din Serie A.

Oaspeţii au deschis scorul la Empoli, în minutul 29, prin Lucas Beltran, iar un minut mai târziu antrenorul lui Empoli, Davide Nicola, a decis să îl introducă în joc pe mijlocaşul român Răzvan Marin, în locul accidentatului Alberto Grassi.

Fiorentina a mai avut o bară în minutul 42, prin Lucas Martinez, iar la pauză a intrat cu avantaj minim.

În partea secundă Empoli a obţinut un penalty, transformat de Mbaye Niang, în minutul 56.

Răzvan Marin, o oră solidă de joc în Empoli - Fiorentina 1-1

Răzvan Marin a avut un şut puternic de la distanţă, în minutul 64, scrie news.ro, dar până la final nu s-a mai întâmplat nimic şi partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

”Nu a început bine, poate că nu s-a încălzit cum trebuie (deși în inferioritatea numerică temporară a venit golul oaspeților), dar prestația sa a crescut în repriza a doua”, a scris Tuttomercatoweb, care l-a notat pe român cu 6.

Mijlocașul naționalei a revenit astfel pe teren după ce în precedentele două runde fusese indisponibil din cauza unor probleme respiratorii și acum trei etape jucase un singur minut, în 1-1 cu Juventus Torino.

În clasamentul din Serie A, Empoli e pe locul 16, cu 22 de puncte, iar Fiorentina se află pe locul 7, cu 38 de puncte.