Rareș Ilie va juca în Conference League! Nice a întors scorul în retur și a eliminat-o pe Maccabi Tel Aviv

Rares Ilie Maccabi Tel Aviv OGC Nice UEFA Conference League Stranieri
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 25 August 2022, 21:34
Data actualizarii: Joi 25 August 2022, 23:50

OGC Nice a trecut de Maccabi Tel Aviv în play-off-ul Conference League.

UPDATE 23:50 Nice s-a calificat în grupele competiției! Claude-Maurice a deblocat tabela în minutul 26 în prima parte a jocului și a restabilit egalitatea la general (1-1).

• Lucien Favre l-a scos de pe teren pe Rareș Ilie în minutul 77, moment în care Stengs l-a înlocuit pe fotbalistul român

Nicio echipă nu a mai înscris până la final, iar jocul s-a dus în prelungiri. Aproape de final, în minutul 113, când Tel Aviv spera că partida se duce la loviturile de departajare, Beka Beka a majorat diferența și a calificat gruparea din Ligue 1 în grupele Conference League.

UPDATE 21:00 Rareș Ilie este titular în Nice - Tel Aviv! Lucien Favre l-a trimis pe fotbalistul român din primul minut în primul unsprezece.

Echipele de start:

• Nice: Schmeichel - Atal, Todibo, Dante, Bard - Thuram, Lemina - Claude-Maurice, Ramsey, Rareș Ilie - Delort
  • Tel Aviv: Peretz - Geraldes, Bitton, Yeini, Saborit, Davidzada - Kanichowsky, Glazer, Golasa - Perica, Jovanovic

Meciul tur s-a încheiat 1-0 pentru israelieni, după golul marcat de Perica, în a doua repriză. Rareș Ilie (19 ani) a fost trimis titular de Lucien Favre în duelul de pe Bloomfield Stadium și a fost autorul unei mari ratări, cu poarta goală, care a adus reacții din partea francezilor.

Presa franceză îl anunță titular pe Rareș Ilie în returul cu Maccabi Tel Aviv

Pentru duelul de pe Allianz Riviera, în care Nice trebuie să întoarcă rezultatul pentru a ajunge în grupe, jurnaliștii de la Nice Matin îl anunță titular pe Rareș Ilie.

„În partea stângă a sistemului 4-2-3-1, Ilie a arătat calitate între linii, prezență și personalitate”, l-au caracterizat jurnaliștii francezi pe tânărul fotbalist român.

Sursa citată a anunțat echipele posibile, iar francezii se așteaptă ca Rareș Ilie să fie folosit de Favre în banda dreaptă.

Cum ar putea arăta Nice cu Maccabi Tel Aviv: Schmeichel - Atal, Todibo, Dante, Bard - Thuram, Lemina - Ilie, Ramsey, Gouiri - Delort

Cum au relatat francezii ratarea lui Rareș Ilie

Fotbalistul român a fost la un pas de deschiderea scorului în minutul 21, însă a tras pe lângă, cu poarta goală, lucru care i-a uluit pe francezi. „Este imposibil”, au reacționat aceștia.

„Ce ocazie, încă o dată! Delort este găsit excelent în profunzime și își încearcă norocul dintr-un unghi închis. Mingea lovește bara, apoi sare la Rareș Ilie, care are toată poarta în față dar este luat prin surprindere de fază și dă pe lângă poartă. Ce n'est pas possible... (În traducere: nu este posibil)”, a fost reacția francezilor la ratarea lui Rareș Ilie.