EXCLUSIV Radu Drăgușin, felicitat de un patron din Liga 1 după ce s-a transferat la Tottenham: ”Ne mândrim cu tine”

radu dragusin Tottenham valeriu iftime Stranieri Radu Drăgușin, prezentat la Tottenham / Foto: tottenhamhotspur.com
Vali Andronescu
Data publicarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 22:44
Data actualizarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 22:51

Radu Drăgușin (21 de ani) și-a făcut și debutul la Tottenham Hotspur, în Premier League.

Fundașul central a bifat 10 minute în remiza 2-2 cu Manchester United de duminică seară, din etapa #21 din Premier League. Ange Postecoglou, tehnicianul lui Spurs, l-a aruncat în teren pe Radu Drăgușin în minutul 85, în locul lui Oliver Skipp.

Pe rețelele social media, fanii lui Tottenham și-au arătat simpatia față de fundașul central care a făcut o figură frumoasă în acest sezon atât la Genoa, cât și la prima reprezentativă a României. Un fan l-a asemănat cu vikingii.

Valeriu Iftime, patron FC Botoșani, a fost contactat de Sport.ro și, întrebat despre Radu Drăgușin, afaceristul a ținut să felicite transferul și a subliniat că fundașul e un jucător important pentru fotbalul românesc.

”E un fotbalist important, bravo lui! Îl felicit. Ne mândrim să avem asemenea fotbaliști”, au fost cuvintele lui Valeriu Iftime pentru Sport.ro.

Genoa a primit de la Tottenham Hotspur 25 de milioane de euro, cinci milioane de euro în bonusuri și pe fundașul central Djed Spence sub formă de împrumut, până la finele actualei stagiuni, cu o opțiune de cumpărare de 10 milioane.

Manchester United - Tottenham 2-2

Rasmus Hojlund a deschis scorul în prima repriză, în minutul trei, cu un eurogol, în timp ce Richarlison a restabilit egalitatea în minutul 19 al partidei.

Ulterior, Hojlund i-a pasat decisiv lui Marcus Rashford în minutul 40. Englezul a reușit să-l învingă fără nicio problemă pe portarul lui Tottenham, Vicario.

În repriza secundă, Rodrigo Betancur a primit un assist de la debutantul Timo Werner și a dus scorul la 2-2, blocând, astfel, tabela de marcaj încă din minutul 46.