OFICIAL Concurență pentru Alex Maxim! Ce transfer a realizat Marius Șumudică la Gaziantep

Gaziantep Alex Maxim Marius Sumudica Campionate externe Marius Șumudică, antrenorul lui Gaziantep / Foto: Twitter @GaziantepFK
Data publicarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 22:26
Data actualizarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 22:27

Marius Șumudică (52 de ani) o antrenează pe Gaziantep din septembrie.

În acest moment, clubul se află pe locul 16 în primul eșalon al Turciei cu 21 de puncte obținute după 20 de etape desfășurate. În consecință, Gaziantep a înregistrat șase victorii, trei rezultate de egalitate și 11 înfrângeri.

Formația dirijată de Marius Șumudică a anunțat pe rețelele social media faptul că l-a transferat pe Bryan Acosta, un fotbalist originar din Honduras, cotat la două milioane de euro de site-urile de specialitate.

• Bryan Acosta a fost adus de la Portland liber de contract. Fotbalistul a semnat un contract valabil până la finele actualei stagiuni

Real Espana, CD Tenerife, Dallas, Colorado, Portland și Gaziantep sunt singurele echipe la care mijlocașul central a fost legitimat de-a lungul carierei sale fotbalistice până în clipa de față.

Bryan Acosta se va lupta pentru postul de titular cu Marko Jevtovic, Ogun Ozcicek, Bahadir Golgeli, Furkan Soyalp, Janio Bikel, Alexandru Maxim, Luka Stankovski și Onurhan Babuscu.

Cele mai multe apariții le-a bifat la FC Dallas, 61, unde a reușit să-și treacă numele pe tabela de marcaj de trei ori și să paseze decisiv în nu mai puțin de patru situații, în aproximativ 4500 de minute petrecute în echipamentul clubului.

Eșec pentru Marius Șumudică la revenirea pe bancă!

Gaziantep - Fenerbahce s-a încheiat 0-1. A fost primul meci pentru Marius Șumudică stând pe bancă, după ce a fost spitalizat în urmă cu ceva timp. Antrenorul român s-a tot confruntat cu probleme de sănătate.

Fapt care i-a și întârziat revenirea în Turcia pentru reluarea campionatului. Marius Șumudică ar fi trebuit să zboare în Turcia pe 27 decembrie, însă a făcut-o abia la începutul lui ianuarie.

Unicul gol al partidei de pe ”Kalyon Stadyumu” a fost marcat în minutul 81, grație reușitei lui Kahveci, după ce tot în a doua parte Dzeko a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 50.