Englezii au făcut spectacol pe rețelele sociale după ce Radu Drăgușin a debutat la Tottenham: ”Cel mai bun”

radu dragusin Premier League Tottenham Hotspur Stranieri Radu Drăgușin, prezentat la Tottenham / Foto: tottenhamhotspur.com
Data publicarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 20:31
Data actualizarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 20:37

Radu Drăgușin (21 de ani) și-a făcut debutul în Premier League.

Cumpărat de Tottenham Hotspur pentru 25 de milioane de euro, cinci milioane de euro în bonusuri plus cedarea fundașului Djed Spence la Genoa, Radu Drăgușin a fost introdus pe finalul meciului împotriva celor de la Manchester United, pe ”Old Trafford”.

• Manchester United - Tottenham Hotspur s-a încheiat 2-2

Cerut la pauză în teren de fanii lui Tottenham pe rețelele social media, iată că Radu Drăgușin a fost în cele din urmă introdus în partea secundă, în minutul 85 al partidei, înlocuindu-l pe Oliver Skipp.

• Radu Drăgușin, prezentat la Tottenham / Foto: tottenhamhotspur.com

Iar suporterii lui Spurs au făcut ”ravagii” pe platforma Twitter/X, cu comentarii care mai de care. Fanii și-au arătat simpatia față de stâlpul din defensiva lui Edward Iordănescu de la echipa națională de fotbal a României, Drăgușin.

”Drăgușin îmi dă senzație de viking”, ”Debutează în sfârșit!”, ”Bine ai venit, Drăgușin”, ”Drăgușin e cel mai bun de pe teren”, sunt doar câteva dintre comentariile apărute pe rețelele social media.

Manchester United - Tottenham 2-2

Rasmus Hojlund a deschis scorul în prima repriză, în minutul trei, cu un eurogol, în timp ce Richarlison a restabilit egalitatea în minutul 19 al partidei.

Ulterior, Hojlund i-a pasat decisiv lui Marcus Rashford în minutul 40. Englezul a reușit să-l învingă fără nicio problemă pe portarul lui Tottenham, Vicario.

În repriza secundă, Rodrigo Betancur a primit un assist de la debutantul Timo Werner și a dus scorul la 2-2, blocând, astfel, tabela de marcaj încă din minutul 46.

Echipele de start

• Manchester United: Onana - Wan-Bissaka, Varane, Evans, Dalot - Eriksen, Mainoo - Garnacho, Fernandes, Rashford - Hojlund

Rezerve: Forster, Austin, Royal, Drăgușin, Dorrington, Donley, Santiago, Bryan

• Tottenham Hotspur: Vicario - Porro, van de Ven, Romero, Udogie - Skipp, Betancur, Hojbjerg - Johnson, Richarlison, Werner

Rezerve: Bayindir, Heaton, Kambwala, Martinez, Casemiro, Forson, McTominay, Pellistri, Antony