VIDEO Presa din Italia îl laudă pe Radu Drăgușin pentru prestația din Genoa - Napoli! Cum i-au comentat ziariștii din Peninsulă evoluția

radu dragusin Napoli Oshimen Serie A Stranieri
Data publicarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 09:50
Data actualizarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 09:58

Genoa și Napoli s-au întâlnit sâmbătă seară într-un duel în care punctele s-au împărțit în mod egal, scor 2-2 în etapa a patra din Serie A.

Campioana en-titre, Napoli, a reușit să smulgă doar un egal pe terenul lui Genoa. Formația lui Drăgușin a deschis scorul în prima secundă, și a majorat avantajul după pauză.

Conduși cu 2-0, napoletanii s-au trezit abia în minutul 70 al meciului. Statutul de campioană și-a spus cuvântul și, după doar 15 minute, napoletanii au dus scorul la 2-2.

Radu Drăgușin trece clasa cu brio

Conform site-ului genovatoday.it, Drăgușin a fost printre cei mai buni jucători ai partidei. Alături de Retegui, Drăgușin a primit nota 7 pentru prestația din meciul cu Napoli, cel mai mare calificativ din lotul genovez. ”Fie Serie B, fie Serie A, este un zid de neclintit”

Calcio Genoa a avut, de asemenea, numai cuvinte de laudă la adresa românului: ”Alături de Bani, Drăgușin nu l-a lăsat pe Oshimen să respire. Cei doi, Bani și Drăgușin, se coordonează perfect: ”Dacă unul din ei greșește, al doilea îl salvează”

”Pe aici nu se trece”

Oshimen versus Drăgușin a fost unul dintre duelurile principale care au marcat partida Genoa-Napoli. Fost fundaș al lui Juventus, Radu Drăgușin a fost o adevărată piedică pentru ofensiva napoletană.

Atacantul nigerian Victor Oshimen nu a reușit niciun dribling pe lângă fundașul lui Genoa. O fază controversată din finalul meciului l-a avut ca protagonist pe apărătorul român.

Conform lui Maurizio Pistocchi, momentul în care Drăgușin îl dărâmă pe Oshimen trebuia analizat de cabina VAR, întrucât a fost fault clar.

Următoarea partida a trupei lui Drăgușin este vineri, 22 septembrie, meci pentru care Genoa va face deplasarea la Lecce