Presa din Franța s-a lămurit în privința lui Rareș Ilie, după primul meci în Ligue 1

Rares Ilie Ligue 1 Nice Stranieri
Data publicarii: Marti 09 August 2022, 17:47
Data actualizarii: Marti 09 August 2022, 17:47

Rareș Ilie, mijlocașul lui Nice, a debutat în Ligue 1 la partida cu Toulouse, de duminică, din prima etapă a noului sezon, scor 1-1.

Fostul mijlocaș al Rapidului a început meciul din postura de rezervă și a intrat pe teren în minutul 64, la scorul de 0-1, când i-a luat locul lui Alexis Beka Beka. Nice a reușit egalarea în minutul 78, când un alt debutant, Aaron Ramsey, a finalizat o fază construită superb de Bilal Brahimi.

Ce a remarcat presa din Franța la Rareș Ilie

Rareș Ilie a avut ocazie mare în minutul 90+3, când a șutat puternic dintr-o poziție laterală, însă un fundaș al lui Toulouse s-a opus. Totuși, asistenul a ridicat ulterior fanionul pentru ofsaid.

Ziarul Nice Matin a tras primele concluzii după ce l-a văzut la lucru pe Rareș Ilie în amicalele din cantonamentul de vară, cât și în prima partidă oficială, contra lui Toulouse, iar jurnaliștii francezi au subliniat două calități ale tânărului român.

"Ilie, care a intrat în minutul 64, a arătat din nou o adevărată viziune și capacitatea de a nu pierde balonul", a scris Nice Matin, după Nice - Toulouse 1-1.

Pentru Nice urmează meciul cu Strasbourg, din cadrul etapei secunde a Ligue 1, programat duminică, de la ora 18:05.