VIDEO Până la transferul în Serie A, Andrei Rațiu lustruiește în continuare banca de rezerve la Rayo Vallecano!

Andrei Ratiu Fiorentina Ivan Balliu la liga Rayo Vallecano Stranieri
Data publicarii: Marti 12 Decembrie 2023, 09:54
Data actualizarii: Marti 12 Decembrie 2023, 09:59

Internaționalul român este varianta secundă pentru postul de fundaș dreapta la echipa din La Liga.

Andrei Rațiu a fost din nou rezervă la Rayo Vallecano în meciul de luni seara din La Liga, Rayo Vallecano - Celta Vigo 0-0, fundaș dreapta la gazde ”bătut în cuie” fiind în continuare albanezul Ivan Balliu, crescut de FC Barcelona.

Până la vehiculatul transfer în Serie A, la Fiorentina, internaționalul român rămâne varianta de avarie din defensiva trupei spaniole.

Andrei Rațiu a jucat în egalurile cu Real Madrid și FC Barcelona, dar nu s-a impus ca titular

A prins lotul la Rayo în 13 din primele 16 etape din acest sezon de La Liga (de 11 ori rezervă) și, chiar dacă a impresionat în cele 90 de minute din 0-0 cu Real Madrid, în ultimele trei runde din campionat a stat din nou pe bancă și a bifat doar 12 minute în finalul întâlnirii cu FC Barcelona, 1-1.

Rațiu este mai degrabă jucător de Cupă, acolo unde a fost integralist în partidele din primele două tururi, jucate de Rayo cu echipe din diviziile inferioare, 6-0 cu Atletico de Lugones (liga 6) și 2-0 cu Yeclano Deportivo (liga 4).