Performanță remarcabilă pentru Andrei Rațiu. A obținut cea mai mare notă în meciul care a dus-o pe Rayo în optimile Cupei Spaniei

Andrei Ratiu Cupa Spaniei Rayo Vallecano Stranieri Andrei Ratiu joacă în La Liga/sursa foto: Getty
Data publicarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 20:27
Data actualizarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 20:38

Rayo Vallecano s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Spaniei.

Formația la care evoluează și Andrei Rațiu s-a impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la Yeclano Deportivo, în faza șaisprezecimilor.

Golurile echipei oaspete au fost marcate de Radamel Falcao (minutul 89) și Raul de Tomas (minutul 90+4).

Andrei Rațiu, titular pentru Rayo Vallecano

Formația din La Liga a obținut o victorie chinuită în Cupa Spaniei, însă pentru Andrei Rațiu a fost un meci foarte bun.

Fundașul român a fost titular și a obținut cea mai bună notă, potrivit SofaScore, adică 7.8, în timp ce jucătorii care au înscris pentru Rayo au fost notați cu 7.3, respectiv 7.7.

Andrei Rațiu, al doilea cel mai rapid fotbalist din La Liga

Cotidianul Marca a făcut o analiză a celor mai rapizi jucători din campionatul intern, iar Andrei Rațiu a ieșit pe locul doi, fiind depășit doar de Vinicius Jr.

Fundașul român a atins o viteză de 35,6 km/h, în timp ce starul lui Real Madrid a ajuns la 36 km/h.