Andrei Rațiu nu pierde nici contra Barcelonei! Cum s-a descurcat fundașul român

Andrei Ratiu fc barcelona Rayo Vallecano Stranieri Andrei Rațiu și Joao Felix în Rayo Vallecano - FC Barcelona / Foto: Getty Images
Data publicarii: Sambata 25 Noiembrie 2023, 17:15
Data actualizarii: Sambata 25 Noiembrie 2023, 17:15

Andrei Rațiu (25 de ani), fundașul lui Rayo Vallecano, a fost introdus pe finalul meciului cu FC Barcelona, încheiat la egalitate, 1-1, în runda #14 din LaLiga.

Spre deosebire de precedentele două jocuri din LaLiga, când a fost titular, Andrei Rațiu a început meciul pe banca de rezerve, pe postul de fundaș dreapta fiind preferat mai experimentatul albanez Ivan Balliu (31 de ani).

Andrei Rațiu nu pierde nici contra Barcelonei!

Rayo Vallecano a deschis scorul în minutul 39, după ce mijlocașul Unai Lopez l-a învins pe portarul Inaki Pena cu un șut spectaculos din prima de la aproximativ 25 de metri, excelent plasat.

Andrei Rațiu a intrat pe teren în minutul 78, când Rayo conducea cu 1-0. La patru minute distanță, Barcelona a reușit să egaleze după un autogol al lui Lejeune. Alejandro Balde a centrat de lângă Rațiu, iar Lejeune a intervenit pentru a bloca lovitura cu capul a lui Lewandowski, însă a trimis în propria poartă.

Andrei Rațiu a încheiat meciul cu doar două atingeri în cele 22 de minute, potrivit Sofascore, iar fundașul dreapta a fost notat cu 6,2.

Pentru fundașul dreapta al naționalei României este un nou meci dificil în tricoul lui Rayo Vallecano în care termină neînvins, după cel cu Real Madrid (0-0), din urmă cu două etape, când a fost integralist.

În urma acestei remize, Barcelona rămâne pe locul 3, cu 31 de puncte, iar distanța față de liderul Girona poate crește la șase puncte dacă formația catalană va învinge Athletic Bilbao în această rundă.

De partea cealaltă, Rayo Vallecano ocupă locul 8, cu 19 puncte.