VIDEO Olimpiu Moruțan a dat două pase decisive în prima etapă din Serie B! Pisa a pierdut, dar românul a primit o notă bună

Olimpiu Morutan Pisa Serie B Stranieri
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 14 August 2022, 14:36
Data actualizarii: Duminica 14 August 2022, 14:37

Pisa a jucat cu Cittadella în prima etapă din Serie B, însă a pierdut, scor 3-4.

Olimpiu Moruțan (23 ani) nu a fost titular pentru noua sa echipă, unde a fost împrumutat de Galatasaray, în schimbul sumei de 150.000 de euro. Fotbalistul român a fost introdus în teren în minutul 67, când gazdele conduceau deja cu 4-1.

Două pase de gol pentru Olimpiu Moruțan în primul meci din Serie B

Tânărul fotbalist și-a făcut instant prezența simțită pe teren, pasând decisiv pentru golurile prin care echipa sa a redus din diferență. Olimpiu Moruțan i-a pasat decisiv lui Giuseppe Sibilli în minutul 90, după o centrare bună din corner. Românul a mai pasat decisiv o dată, pentru Canestrelli, în minutul 90+8.

Jurnaliștii italieni l-au notat cu 6.5 pe Olimpiu Moruțan, cea mai mare notă din echipa Pisei. Mai mult, jurnaliștii au și analizat prestația românului, având doar remarci pozitive.

„A schimbat fața echipei pe faza ofensivă, a creat pericol la poarta adversă și a oferit două pase de gol”, au scris cei de la tuttomercatoweb

Celălalt român, Marius Marin, a fost integralist, însă nu a reușit să se facă remarcat, fiind notat cu cinci.