Rapid - Oțelul Galați 2-1! Giuleștenii câștigă al treilea meci consecutiv în 2024 și o egalează pe CFR Cluj

Rapid FCSB Giulesti Otelul Galati Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 03 Februarie 2024, 21:53
Data actualizarii: Sambata 03 Februarie 2024, 22:05

Urmărim și comentăm împreună meciul din Superligă dintre Rapid și Oțelul Galați pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

Rapid - Oțelul Galați 2-1

Final de meci!

Minutul 86 - GOOOL Oțelul Galați! Cisotti primește mingea în interiorul careului mic, în urma unui out și marchează cu capul, după o eroare în apărarea giuleștenilor.

Minutul 53 - Ocazie pentru Rapid! Zivulic primește mingea de la Papeau în interiorul careului, însă șutează direct în portar.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45+2 - GOOOL Rapid! Burmaz dublează avantajul giuleștenilor, în urma unui șut spectaculos la vinclu, în colțul lung, din afara careului.

Minutul 34 - Ocazie pentru Rapid! Onea îi centrează în careu lui Albu, care șutează mult peste poarta apărată de Stoian.

Minutul 14 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Rusevic primește mingea în careu, șutează, dar Aioani are o intervenție foarte bună.

Minutul 7 - Partida a fost întreruptă pentru câteva minute, după ce fanii giuleștenilor au aruncat cu obiecte pirotehnice pe teren.

Minutul 5 - GOOOL Rapid! Rrahmani profită de eroara lui Silva, recuperează mingea și marchează.

A început partida!

Rapid - Oțelul Galați: echipele de start

Rapid: Aioani - Onea, Săpunaru, Iacob, Borza - Djokovic, Albu, Papeau - Burmaz, Rrahmani, Krasniqi

Rezerve: Drăghia, Cristea, Bădescu, Oaidă, Cîrjan, Funsho, Hasani, Petrila, El Sawy, Ioniță

Absenți: Emmers, Kait (accidentați)

Antrenor: Cristiano Bergodi

Oțelul Galați: Stoian - Zhelev, Cisse, Lovric, Gomes Silva - Lameira - Maciel, Teles, Cisotti, Tănasă - Rusevic

Rezerve: Yabre, Gitan, Rus, Ghiocel, Adăscăliței, Jardan, Al. Pop, G. Cârjan, Bordun, Mocanu, E. Pap, Zivulic

Absenți: Dur-Bozoancă, Neagu (accidentați), Bodișteanu (suspendat)

Antrenor: Dorinel Munteanu

Rapid - Oțelul Galați, LIVE TEXT de la ora 20:00

Rapid - Oțelul Galați, meci din etapa a 24-a din Superligă, poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 20:00.

Rapid, locul 3, la egalitate de puncte (39) cu CFR Cluj, este la 11 lungimi distanță de liderul FCSB, în timp ce Oțelul, pe 11 cu 28 de puncte, este momentan mai aproape de pozițiile de baraj decât de cele de play-off.

Oțelul Galați, singura echipă neînvinsă în deplasare

Şase victorii, două remize şi trei înfrângeri este palmaresul înregistrat de giuleşteni pe teren propriu în ediţia curentă.

De partea cealaltă, gălăţenii sunt singurii neînvinşi în deplasare, în dreptul lor fiind consemnate din postura de vizitatori patru succese şi şapte rezultate de egalitate.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 53 de ori, giuleştenii au câştigat 26 de dueluri, gălăţenii s-au impus de 16 ori, iar alte 11 partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci  avut loc pe 26 octombrie 1986, Oţelul - Rapid 5-0. Eugen Ralea şi Haralambie Antohi cu câte o dublă, plus Claudiu Vaişcovici au adus gălăţenilor cel mai clar succes în faţa giuleştenilor, informează LPF pe site-ul oficial.