Nice, spulberată pe teren propriu de Marseille. Rareș Ilie a primit cea mai mică notă de pe teren. Favre, pe locul 18 în Ligue 1

Rares Ilie Ligue 1 Lucien Favre marseille Nice Stranieri
Data publicarii: Duminica 28 August 2022, 18:11
Data actualizarii: Duminica 28 August 2022, 18:09

OGC Nice, echipa unde evoluează fostul rapidist Rareș Ilie, a fost spulberată pe teren propriu de Olympique Marseille, scor 0-3.

Lucien Favre, antrenorul lui Nice, l-a trimis pe Rareș Ilie din primul minut pe teren. Însă, în prima parte a jocului, "gimnaștii" au arătat dezastruos.

Nice a încasat trei goluri în primele 45 de minute. Sanchez a deschis scorul în minutul 10, Tavares a majorat diferența în minutul 37, iar același Sanchez a realizat "dubla" și a închis tabela la 3-0, în minutul 42.

Nota primită de Rareș Ilie

Lucien Favre l-a ținut pe Rareș Ilie pe suprafața terenului doar în prima repriză. La 0-3, antrenorul a făcut două mutări la pauză: l-a scos pe Ramsey și l-a introdus pe Claude-Maurice și l-a înlocuit pe fotbalistul român cu Brahimi.

Potrivit statisticilor oferite de SofaScora, Rareș Ilie a primit cea mai mică notă din teren (5.9), după portarul Kasper Schmeichel (5.8), iar Nice se află deja la a doua înfrângere consecutivă în Ligue 1.

"Gimnaștii" au obținut doar două puncte, din primele două etape, când au remizat cu Strasbourg (1-1) și cu Toulouse (1-1) și au pierdut cu Clermont (0-1) și astăzi cu Marseille (0-3).

Adrian Iencsi despre Rareș Ilie: "Are calitatea de a se impune!"

"E un băiat inteligent, îl cunosc foarte bine și cu educație specială. Chiar când îl antrenam în Liga 2 l-am întrebat dacă îl reprezintă cineva, mi-a zis că nu-l reprezintă nimeni și era foarte sigur că prin tot ceea ce face pe teren vor fi foarte mulți agenți care vor să-l semneze. Chiar spunea că tatăl lui este aproape de el în tot ceea ce face.

A semnat cu o echipă importantă, merge într-un campionat foarte puternic, chiar dacă s-a vorbit că va fi împrumutat, eu cred că se va impune acolo. E foarte inteligent și matur. El a început să facă diferența la Rapid într-un timp foarte scurt, în Liga 1 a avut evoluții mult mai bine decât în Liga 2. De multe ori, când joci împotriva unor echipe care au calitete te exprimi mult mai greu.

Eu cred că va fi un om de bază la echipă. E foarte dezinvolt în tot ce face, nu e o persoană emotivă. Are tupeu, în sensul bun al cuvântului, este un jucător extrem de talentat. Și are această calitate de a se impune, a se integra foarte rapid într-un mediu sănătos la cel mai înalt nivel", a declarat Adrian Iencsi la Ora Exactă în Sport, pe PRO ARENA.