Meciul și pasa de gol pentru Răzvan Marin! Cine s-a impus în derby-ul românilor titulari în Serie A, Cagliari - Sassuolo

Razvan Marin Cagliari Sassuolo Serie A Vlad Chiriches Stranieri
Data publicarii: Sambata 16 Aprilie 2022, 15:31
Data actualizarii: Sambata 16 Aprilie 2022, 15:33

Ambii ”tricolori” prezenți pe ”Sardegna Arena” au fost integraliști în întâlnirea de sâmbătă: Marin la gazde, Chiricheș la oaspeți.

Cagliari a învins-o cu 1-0 pe Sassuolo sâmbătă, în etapa a 33-a din Serie A, într-un meci disputat pe ”Sardegna Arena” în care atât Răzvan Marin, la gazde, cât și Vlad Chiricheș, la oaspeți, au fost integraliști.

Mijlocașul lui Cagliari a dat pasa decisivă la golul lui Deiola (minutul 42), după ce și în etapa precedentă semnase assist-ul la golul echipei sale în 1-2 cu Juventus Torino.

Marin a mai dat două pase excelente în repriza secundă, de fiecare dată lui Joao Pedro, dar brazilianul recent naturalizat italian nu a reușit să înscrie.

Marin, pe lista lui Inter Milano

Om de bază în echipa sarzilor, care luptă pentru evitarea retrogradării din Serie A, unde ocupă locul 17 (din 20), Răzvan Marin este urmărit de Inter Milano, care are în plan să-și ”betoneze” linia mediană din vară, după ce Arturo Vidal și Matias Vecino vor pleca, iar Marcelo Brozovic este dorit insistent de mai multe cluburi din Premier League.

Simone Inzaghi îl are în vizor pe român, dar Inter nu ar vrea să ofere o sumă pe măsura cotei sale de piață (14 milioane de euro), și plănuiește să-l ofere la schimb pe Sebastiano Esposito, unul dintre cei mai promițători puști ai lui Inter, împrumutat la FC Basel până la finalul sezonului actual.

Dacă Marin nu a scăpat cu Cagliari de grijile retrogradării, Vlad Chiricheș se află cu Sassuolo pe locul 9, departe însă de pozițiile pentru cupele europene.