Razvan Marin Cagliari juventus Serie A Stranieri
Data publicarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 22:08
Data actualizarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 00:14

Răzvan Marin, mijlocașul lui Cagliari, a reușit o pasă decisivă în meciul cu Juventus, pierdut de echipa sa, scor 1-2, în runda cu numărul 32 din Serie A.

În minutul 10, Răzvan Marin l-a deposedat pe Paulo Dybala la aproximativ 40 de metri de propria poartă, iar internaționalul român a pornit o cursă impresionantă, profitând că nu este atacat de niciun adversar.

Răzvan Marin, assist în meciul cu Juventus

Mijlocașul a alergat până la marginea careului advers și a pasat în centru pentru Joao Pedro, care a finalizat superb, marcând golul de 1-0. Atacantul debutat recent la naționala Italiei a reușit golul său cu numărul 12 în acest sezon de Serie A.

Pentru Răzvan Marin a fost a cincea pasă decisivă reușită în acest sezon de Serie A. Precedentele patru au venit contra celor de la Spezia, Genoa, Lazio și Sampdoria.

Juventus a egalat chiar înainte de pauză, prin Matthijs de Ligt, iar Dusan Vlahovic a adus victoria cu reușita sa din minutul 75.

S-a terminat 2-1 pentru Juventus, care ajunge la 62 de puncte și își consolidează poziția a patra, ultima care duce în grupele Champions League.

De partea cealaltă, Cagliari ajunge la cinci eșecuri consecutive și rămâne cu 25 de puncte pe locul 17, ultimul care asigură salvarea. Sarzii pot fi depășiți de Venezia și Genoa, ambele cu câte 22 de puncte, dar cu două, respectiv un meci în minus.

Mijlocașul român s-a aflat la meciul cu numărul 30 în acest sezon de Serie A. La ultima partidă, cu Udinese (1-5), jucătorul lui Cagliari nu a fost în lot, fiind depistat cu COVID-19.

Cagliari, locul 17 în Serie A, ultimul care asigură salvarea, are patru înfrângeri consecutive în campionat.