VIDEO Meci nebun cu Florin Andone în teren, remontada după 0-3 în minutul 75 și cu antrenorul românului dând primul ajutor unui spectator!

Fernando Estévez CD Eldense Florin Andone Racing Santander Segunda Division Stranieri
Data publicarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 09:13
Data actualizarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 09:22

Partida CD Eldense - Racing Santander din Segunda Division a fost una plină de evenimente.

Licenţiat în medicină, Fernando Estévez, antrenorul formaţiei CD Eldense, din a doua ligă spaniolă, i-a acordat primul ajutor unui spectator care se prăbuşise în tribune, scrie rmcsport.fr.

Meciul dintre Eldense şi Santander din D2 spaniolă (3-3) a fost marcat de disconfortul unui spectator din tribune, care a făcut insolaţie la finalul primului sfert de oră.

Fernando Estévez, antrenorul lui Eldense, este medic calificat

Fernando Estévez, un medic calificat, a traversat rapid terenul pentru a-l ajuta pe fan, care a fost asistat şi de serviciile medicale.

"Era acolo medicul nostru, David, care lucrează la urgenţe şi este foarte bine pregătit. Ştiam că situaţia era puţin tensionată şi trebuia, de asemenea, să o rezolve şi să o clarifice.

Sunt obişnuit să lucrez în urgenţe şi îmi place să rezolv lucrurile rapid. Trebuie să le mulţumesc medicului lor şi lui David, care au fost foarte rapizi. Din fericire, a fost doar o sperietură", a explicat Estévez, în cadrul unei conferinţe de presă, citat de news.ro. (VIDEO AICI)

Transportat la spital, spectatorul "este stabil şi în afara oricărui pericol", a precizat clubul spaniol într-un comunicat.

Meciul, în care oaspeții de la Racing Santander aveau 3-0 în minutul 75, s-a terminat la egalitate după un forcing de final al gazdelor la care a contribuit și Florin Andone, introdus de Estévez la pauză. (VIDEO AICI)

Tehnicianul a mai salvat un jucător în 2021

Potrivit Relevo, nu este prima dată când antrenorul intervine în timpul unui meci.

În 2021, în timpul unui meci dintre Badajoz şi Talavera, el a salvat un jucător din echipa oaspete care se prăbuşise pe teren după un contact violent.

A fost un gest care a atras ovaţiile tribunei şi care l-a menţinut pe jucător stabil şi în afara oricărui pericol.

În timpul pandemiei Covid-19, Fernando Estévez a fost, de asemenea, în prima linie alături de personalul medical.

"Meseriile de formator şi de medic sunt foarte diferite. Într-o ambulanţă sau într-o sală de urgenţă, lucrezi cu o echipă foarte mică de oameni, care este mai uşor de gestionat decât o echipă de 25 de jucători", a recunoscut el într-un interviu acordat agenţiei de presă EFE.