Italienii anunță transferul lui George Pușcaș: "În iarnă!"

George Puscas bari Genoa Stranieri George Pușcaș, atacantul lui Genoa / Foto: Getty Images
Data publicarii: Marti 07 Noiembrie 2023, 20:59
Data actualizarii: Marti 07 Noiembrie 2023, 20:59

George Pușcaș se află la Genoa din iulie 2023.

Cotat la 2.5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, George Pușcaș mai are contract cu Genoa până la finele sezonului 2025/26.

În acest sezon, atacantul român a bifat doar cinci apariții în campionat pentru Genoa. De șase ori a fost lăsat pe bancă și a intrat doar pe parcurs, strângând doar 51 de minute.

• Conform Tuttomercatoweb, George Pușcaș e în vizorul celor de la Bari, care și-a încercat norocul cu atacantul român și în vară

Sursa de mai sus a specificat faptul că Bari va încerca să-l aducă la club pe George Pușcaș în perioada de mercato din iarnă. E singurul jucător pe care și-l doresc italienii pentru a-și consolida linia ofensivă.

Genoa l-a achiziționat în vară pe George Pușcaș de la Reading. Italienii au plătit trei milioane de euro pentru serviciile românului, pe care îl aduseseră sub formă de împrumut sezonul trecut.

George Pușcaș, ratare uriașă în Cagliari - Genoa 2-1

Cagliari, formație care ocupa penultimul loc înaintea aestei runde, a deschis scorul în minutul 48, prin Nicolas Viola, iar Genoa a dat replica la doar trei minute distanță, când islandezul Albert Gudmundsson a restabilit egalitatea. Echipa lui Claudio Ranieri a dat lovitura în minutul 69, după golul de 2-1 marcat de Gabriele Zappa.

Intrat pe teren în minutul 59, George Pușcaș a ratat o ocazie majoră de a înscrie în prelungirile partidei. Atacantul naționalei României a fost găsit liber în careu, a preluat, însă a șutat în piciorul lui Simone Scuffet, fostul portar de la CFR Cluj.

"Pușcaș a intrat pe teren pentru a schimba modul în care acționează atacul celor de la Genoa, dar, de fapt, nu a fost deloc implicat în meci. A avut în picior mingea pentru a egala, însă a risipit incredibil șansa avută", au scris italienii de la Calcio Mercato despre Pușcaș, pe care l-au notat cu 4,5.