FOTO Cum l-au numit italienii pe George Pușcaș după ce a ratat singur cu portarul în prelungiri

George Puscas Cagliari Genoa Stranieri
Data publicarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 18:32
Data actualizarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 18:31

George Pușcaș și Radu Drăgușin au jucat pentru Genoa în eșecul suferit pe terenul lui Cagliari, scor 1-2, în runda #11 din Serie A.

Radu Drăgușin a fost integralist la Genoa, în timp ce George Pușcaș a intrat pe teren în minutul 59, când i-a luat locul lui Milan Badelj.

George Pușcaș, ratare uriașă în Cagliari - Genoa 2-1

Cagliari, formație care ocupa penultimul loc înaintea aestei runde, a deschis scorul în minutul 48, prin Nicolas Viola, iar Genoa a dat replica la doar trei minute distanță, când islandezul Albert Gudmundsson a restabilit egalitatea. Echipa lui Claudio Ranieri a dat lovitura în minutul 69, după golul de 2-1 marcat de Gabriele Zappa.

Intrat pe teren în minutul 59, George Pușcaș a ratat o ocazie majoră de a înscrie în prelungirile partidei. Atacantul naționalei României a fost găsit liber în careu, a preluat, însă a șutat în piciorul lui Simone Scuffet, fostul portar de la CFR Cluj.

Presa din Italia a semnalat după joc lipsa de implicare a lui George Pușcaș în jocul celor de la Genoa, numindu-l practic invizibil pe atacantul român.

"Pușcaș a intrat pe teren pentru a schimba modul în care acționează atacul celor de la Genoa, dar, de fapt, nu a fost deloc implicat în meci. A avut în picior mingea pentru a egala, însă a risipit incredibil șansa avută", au scris italienii de la Calcio Mercato despre Pușcaș, pe care l-au notat cu 4,5.

Tuttomercatoweb l-a notat cu 5 pe Pușcaș, iar descrierea atacantului român a fost similară: "Nu a avut foarte multe mingi utile, însă practic nu l-am văzut deloc în joc. Pe final a ratat ocazia de a egala și a șutat în Scuffet".

Nici Radu Drăgușin nu a avut un meci grozav

Radu Drăgușin, titular și integralist din nou la Genoa, este criticat și el de presa din Italia pentru o greșeală comiă la primul gol marcat de Cagliari.

"Prima repriză a fost bună, a doua a fost mult mai dificilă. A strân târziu la golul marcat de Viola, iar apoi a riscat un penalty la o intervenție asupra lui Luvumbo", a scris TMW, care l-a notat cu 5,5 pe Drăgușin.

"Nu îl blochează pe Viola la faza în care s-a deschis scorul. De acolo începe să piardă controlul meciului", a fost și reacția celor de la Calcio Mercato, care l-au notat cu 5 pe Drăgușin.