Ionuț Radu, înapoi în Ligue 1 după jumătate de an în Premier League! Anunțul L'Equipe

Ionut Radu Bournemouth L Equipe OGC Nice Stranieri
Data publicarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 12:24
Data actualizarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 12:25

Ionuț Radu (26 ani) se poate întoarce în prima ligă a Franței încă din această iarnă.

Portarul român mai are contract cu Inter până în iunie 2025, însă este împrumutat de formația italiană în Premier League, la Bournemouth, din iulie 2023. Ionuț Radu a fost rezervă la formația engleză până acum, având doar 5 meciuri jucate până în prezent, și ar putea pleca.

Ionuț Radu, dorit în Ligue 1

Conform L'Equipe, citată de madeinfoot.ouest-france.fr, OGC Nice își dorește să îl transfere pe portarul român, pentru a-l înlocui pe Salvatore Sirigu. Experimentatul portar a părăsit-o pe Nice în această săptămână și a semnat cu Karagumruk din Turcia, liber de contract.

Sursa citată informează însă că Ionuț Radu ar veni să ocupe locul portarului de rezervă, asta în contextul în care Sirigu nu a bifat niciun minut în acest sezon. Marcin Bulka este portarul titular al lui Nice, în timp ce goalkeeper-ul român ar fi varianta de rezervă a francezilor, fiind preferat și prin prisma experienței pe care a avut-o la Auxerre.

Cifrele lui Ionuț Radu

Cele mai multe apariții bifate de Ionuț Radu la nivel de seniori au fost la Genoa, 52, unde a încasat 83 de goluri și a înregistrat 4700 de minute petrecute în echipamentul italienilor.

La naționala României, Ionuț Radu și-a făcut debutul în Nations League, în 2022, împotriva Finlandei. A mai apărat pentru prima reprezentativă cu Bosnia (4-1), în aceeași competiție, și cu Andorra (2-0) și Belarus (2-1) în preliminariile EURO 2024.

La Bournemouth, în cele două partide din Premier League (2-1 vs. Burnley și 1-6 vs. Manchester City) Radu a încasat șapte goluri.