VIDEO Hanca a marcat împotriva echipei lui Sorescu, care poate rata titlul în Polonia! Golul, dedicat memoriei lui Patrick Ekeng

Sergiu Hanca cracovia Deian Sorescu Patrick Ekeng rakow Stranieri
Data publicarii: Duminica 08 Mai 2022, 18:29
Data actualizarii: Duminica 08 Mai 2022, 18:29

Sergiu Hanca, jucătorul Cracoviei, a marcat un gol în meciul cu Rakow, scor 1-1, contând pentru etapa cu numărul 32 din campionatul Poloniei.

Rakow, liderul din Polonia, fără Deian Sorescu și Bogdan Racovițan, ambii accidentați, avea nevoie de o victorie pentru a-și asigura prima poziție în clasament și după această rundă, iar letonul Vladislavs Gutkovskis a deschis scorul după 38 de minute.

Hanca a marcat împotriva echipei lui Sorescu

Cracovia a reușit golul egalizator după o oră de joc. Sergiu Hanca, introdus în minutul 21, a înscris cu un șut în forță din marginea careului, care nu i-a dat nicio șansă goalkeeper-ului de la Rakow.

Hanca a dedicat golul memoriei lui Patrick Ekeng, fostul său coleg de la Dinamo, care a decedat pe 6 mai 2016, în urma unui infarct suferit la meciul cu FC Viitorul (3-3).

"Nu te vom uita niciodată, Patrick", a fost mesajul scris pe tricoul afișat de Hanca după gol.

În echipa celor de la Cracovia au mai jucat Rivaldinho, fostul coleg al lui Hanca de la Dinamo, dar și alți doi români - Virgil Ghiță și Cornel Râpă.

Golul lui Sergiu Hanca poate face ca echipa lui Sorescu și Racovițan să piardă titlul în Polonia. Cu două runde înainte de finalul sezonului, Rakow se află pe primul loc, cu 66 de puncte, la o singură lungime în fața lui Lech Poznan, care are un meci mai puțin disputat.

Sergiu Hanca are patru goluri marcate și cinci pase decisive reușite în acest sezon la Cracovia, după 31 de meciuri jucate.