"Goian a gresit la golul lui Chievo": Radu Stefan – laudat de presa din Italia!

Dorin Goian Lazio Roma Palermo Radu Stefan Stranieri
Data publicarii: Luni 12 Aprilie 2010, 12:03
Data actualizarii: Luni 12 Aprilie 2010, 12:08

Dorin Goian, care a jucat 90 de minute pentru Palermo in meciul castigat, scor 3-1, cu Chievo, a gresit la singurul gol al oaspetilor, dar s-a revansat prin anumite interventii importante pe parcursul jocului din etapa a XXXIII-a din Serie A, informeaza presa italiana.

"Goian a fost moale in interventie la De Paula la golul oaspetilor, dar a reusit sa se revanseze cu unele deposedari importante", au scris jurnalistii de la Gazzetta dello Sport, care l-au notat pe jucatorul roman cu 6.

Aceeasi nota a primit-o Goian si din partea site-ului newnotizie.it, care a considerat ca jocul sau a fost influentat negativ de greseala de la golul lui De Paula (minutul 18). "Trebuie sa se imbunatateasca la duelurile unu contra unu «uriasul» echipei din Palermo pentru a deveni intr-adevar un fundas complet".

Cotidianul La Repubblica, editia din Palermo, l-a notat pe internationalul roman cu 5,5, mentionand ca Goian a inceput timorat meciul de duminica: "Ramasitele derbiului cu Catania s-au vazut la Goian. Pare ca a inceput intr-o maniera timorata jocul si la golul lui De Paula a fost in mod clar depasit de atacantul lui Chievo. Jocul sau a crescut cu fiecare minut ce a trecut".

Tot 5,5 a primit fundasul roman si din partea site-urilor realsports.it si ilpallonaro.com, care l-au considerat pe Goian cel mai slab jucator al gazdelor alaturi de Cavani. "Goian a fost bun in jocul aerian, dar mai putin eficient in joc la sol", a notat realsports.it

Site-ul mediagol.it a apreciat cu nota "minus 6" jocul practicat de internationalul roman: "Impresia in primele momente ale jocului a fost ca a resimtit eroarea-soc din meciul cu Catania. Jucatorul roman a dat repede drumul la minge si, in general, a parut nesigur in unele interventii. Senzatia a fost ca marcajul sau la golul oaspetilor a fost excesiv de «lejer». Cu trecerea timpului insa, Goian a reusit sa beneficieze de ziua buna prinsa de Kjaer si a rezolvat una din putinele erori ale fundasului danez, din minutul 26. In repriza secunda, Goian si-a pus in valoare fizicul in unele dueluri corp la corp cu jucatorii adversi", a specificat mediagol.it.

Agentia Datasport si site-ul tuttomercatoweb.com au apreciat cu 5,5 evolutia lui Goian in meciul de duminica. "La mingile pe sus a fost aproape imbatabil, dar la actiunile in viteza a fost in dificultate", au scris jurnalistii de la datasport.it.

Palermo a castigat, duminica, scor 3-1, pe teren propriu, in fata echipei Chievo Verona, intr-un joc din runda a XXXIII-a a campionatului italian. Golurile au fost marcate pentru gazde de Pastore '28 si Miccoli '39 (penalti), '53, respectiv De Paula '18, pentru oaspeti. La Palermo, Dorin Goian a jucat pe toata durata partidei.

Stefan Radu, care a fost integralist pentru Lazio Roma in meciul castigat, scor 3-2, in deplasare, cu Bologna, a avut o prestatie in general buna la jocul de duminica, din etapa a XXXIII-a din Serie A, informeaza presa din Italia.

"Radu a avut o prestatie in general buna", a scris agentia Datasport, care l-a notat pe Radu cu 6.

Aceeasi nota a primit-o fundasul roman si din partea site-ul calciomercato.it: "A reusit sa isi acopere zona cu acuratete".

Site-ul tutomercatoweb.com a aprecizat cu 6,5 jocul fundasului roman, considerand ca Stefan Radu a avut o prestatie sigura. "Inca o prestatie buna pentru aparatorul roman, care s-a angajat intr-un duel cu Di Vaio bazat in principal pe viteza. Numarul 9 al echipei Bologna nu l-a pus in dificultate, totusi, foarte mult. Punctual in interventii si sarguincios la sprijin", a notat site-ul citat.

Cotidianul Gazzetta dello Sport l-a notat pe jucatorul roman cu 5,5, apreciind ca Radu a gresit la golul al doilea marcat de Portanova pentru gazde, in minutul 16: "Radu nu a reusit sa-l blocheze pe Portanova la faza golului de 2-0".

Tot 5,5 a primit fundasul roman din partea site-ului ilpallonaro.com, in vreme ce romatoday.it l-a nota cu 5.

Lazio Roma a castigat, in deplasare, cu scorul de 3-2 (1-2), cu Bologna, intr-un meci din runda a XXXIII-a a campionatului italian. Golurile gazdelor au fost marcate de Guana '12 si Portanova '16, iar pentru oaspeti au inscris Mauri '44, Dias '63 si Rocchi '68. La Lazio, Stefan Radu a fost integralist.