Claudiu Balan Asteras Tripolis FC U Craiova Pas Giannina Superliga Stranieri
Data publicarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 12:06
Data actualizarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 12:06

Claudiu Bălan, care a început sezonul în Superliga din România, a devenit ”arma secretă” a celor de la PAS Giannina din Superliga elenă.

UPDATE Lăudat în presa din Grecia după ultimele sale evoluții, Claudiu Bălan a fost, totuși, doar a cincea variantă de atacant pentru un transfer la Giannina în septembrie!

Sportime scrie că, abia după ce Marko Scepovic (ex-Partizan Belgrad, Olympiacos Pireu, Mallorca), Miguel Angel Guerrero (ex-Sporting Gijon, Olympiacos Pireu, Nottingham Forest, Rayo Vallecano), Lee Erwin (ex-Leeds United) și Atanas Iliev (Ascoli) au refuzat din diverse motive gruparea elenă, a apărut soluția Bălan.

Atacantul plecat de la FC U Craiova a semnat pe două sezoane: în primul an, salariul este de 70.000 de euro, în timp ce în al doilea an contractul va crește la 85.000 de euro, sume la care se vor adăuga bonusurile legate de numărul de goluri înscrise, a detaliat Sportime.

Știrea inițială

Giannina, bat-o vina! Atacantul român dat afară de ultrași de la FC U Craiova, gol după gol în prima ligă din Grecia

Atacantul Claudiu Bălan, în vârstă de 28 de ani, a semnat în septembrie un contract pe două sezoane cu PAS Giannina, din prima ligă a Greciei, după ce fusese forțat de ultrașii FC U Craiova să plece de la formația lui Adrian Mititelu, deși se număra printre cei care au pus umărul la promovările succesive din Liga 4 până în Liga 1, în perioada 2017-2021!

Specialitatea lui Claudiu Bălan: goluri marcate la două minute după ce intră pe teren

La PAS Giannina, Bălan a devenit o veritabilă armă secretă: la mijlocul lui octombrie, a intrat în minutul 74 în partida cu OFI Creta și a înscris după doar două minute (scorul final a fost 2-2), iar luni a intrat în minutul 61 în meciul cu Asteras Tripolis și a marcat din nou după două minute (scorul final a fost 2-1)!

”Sunt fericit că am semnat cu PAS, sper să marchez multe goluri și să ajut echipa să-și atingă obiectivele. Le mulțumesc celor de aici că au încredere în mine”, spunea Claudiu Bălan după semnarea contractului din Grecia.

După 10 etape din Superliga Greciei, Giannina se află pe locul 9 în clasament.