Gardos, debut in Premier League! Fundasul a jucat primele minute pentru Southampton, in victoria cu 4-0 impotriva lui Newcastle

Florin Gardos Anglia Newcastle Premier League Southampton Stranieri
Data publicarii: Sambata 13 Septembrie 2014, 19:55
Data actualizarii: Sambata 13 Septembrie 2014, 20:15

Transferat in schimbul a 6,4 milioane de euro in Anglia, Florin Gardos a debutat astazi in Premier League, bifand primele minute in tricoul lui Southampton.

Southampton traverseaza o forma excelenta in Premier League. Invinsi in prima etapa de Liverpool, dupa un meci in care au aratat foarte bine si au irosit o ocazie incredibila de egalare pe final, elevii lui Ronald Koeman si-au revenit repede. "Sfintii", cu o echipa complet schimbata fata de sezonul trecut, au obtinut 7 puncte in ultimele 3 meciuri, castigand cu 3-1 in deplasarea de la West Ham si cu 4-0, astazi, in fata lui Newcastle United.

Southampton a dominat categoric meciul de pe St Mary's Stadium, iar italianul Graziano Pelle, golgheter la Feyenoord in sezonul trecut, a aratat de ce a fost transferat pe 10 milioane de euro. Atacantul a marcat de doua ori in primele 19 minute ale partidei, rezolvand meciul relativ repede.

Gazdele nu au scazut insa motoarele, iar in repriza a doua au mai marcat de doua ori prin mijlocasii Jack Cork si Morgan Schneiderlin.

Florin Gardos a fost si el introdus de olandezul Koeman pe finalul partidei, prinzand cateva minute. Acesta a bifat astfel debutul in prima liga engleza. Interesant este si faptul ca fostul stelist a jucat cele 5 minute pe postul de mijlocas defensiv, inlocuindu-l pe Cork.

De cealalta parte, Newcastle a ramas cu doar doua puncte castigate in primele patru meciuri. Echipa lui Alan Pardew are un golaveraj de -2, dupa 0-2 cu City, 0-0 cu Aston Villa, 3-3 impotriva lui Crystal Palace si 0-4 cu Southampton.

Cum au aratat echipele

Southampton: Forster - Clyne, Fonte, Alderweireld, Bertrand - Davis, Schneiderlin, Cork - Long, Pelle, Tadic
*Gardos a intrat in locul lui Cork

Newcastle: Krul - Janmaat, Williamson, Coloccini, Haidara - Colback, Anita - Cabella, Sissoko, Gouffran - Eiviere