VIDEO Liverpool - Southampton 3-0. ”Cormoranii”, calificare fără emoții în sferturile FA Cup. Meciul a fost pe PRO ARENA și VOYO

Liverpool FA Cup Jurgen Klopp Southampton thiago alcantara Anglia
Data publicarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 23:52
Data actualizarii: Joi 29 Februarie 2024, 00:04

Meciurile din Cupa Angliei, cea mai veche competiție fotbalistică din lume, sunt transmise de Pro Arena și VOYO.

Liverpool - Southampton 3-0

Minutul 90+4: FINAL!

Minutul 88: GOOOL Liverpool! Seară incredibilă pentru Danns, care reușește ”dubla” la 18 ani pentru echipa sa!

Minutul 74: GOOOL Liverpool! Introdus  în teren în repriza secundă, Danns reușește să înscrie cu o ”scăriță”, după ce a fost servit perfect de Elliott.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutuil 45: PAUZĂ!

Minutul 44: GOOOL Liverpool! Koumas reușește să înscrie cu un șut pe jos, care l-a lăsat fără replică pe portarul advers. La doar 18 ani, puștiul titularizat de Jurgen Klopp reușește să înscrie la debut!

Minutul 39: Șansă pentru Liverpool! Tsimikas centrează în careu, dar Manning reușește să respingă în corner înainte de ca mingea să fie reluată de Gakpo. Corner pentru gazde.

Minutul 5: Prima ocazie a meciului îi aparține lui Sulemana! Atacantul lui Southampton trage pe jos, dar lovește bara porții lui Kelleher.

Minutul 1: Fluier de start pe Anfield!

• Liverpool: Kelleher - Gomez, Quansah, Van Dijk, Tsimikas - Bradley, Clark, McConnell - Elliott, Gakpo, Koumas
  • Rezerve: Adrian, Danns, Diaz, Gordon, Konate, Mac Allister, Nallo, Nyoni, Scanlon
  • Southampton: Lumley - Bree, Stephens, Bednarek, Manning - Aribo, Rothwell, Charles - Edozie, Mara, Sulemana
  • Rezerve: Adams, Amo-Ameyaw, Armstrong, Dibling, Harwood-Bellis, McCarthy, Meghoma, Smallbone, Walker-Peters

”Cormoranii” lui Jurgen Klopp visează la o triplă istorică, după ce duminică au câștigat Cupa Ligii Angliei, 1-0 după prelungiri în finala cu Chelsea (gol Virgil van Dijk în minutul 118), iar în Premier League sunt în continuare pe primul loc, cu 60 de puncte după primele 28 de etape (principalele urmăritoare stau însă la pândă: Manchester City - 59 de puncte și Arsenal - 58 de puncte).

Jurgen Klopp: ”Nu știu dacă Thiago Alcantara va mai juca în acest sezon”

Southampton, locul 4 în Championship, liga secundă engleză, pare un adversar accesibil pentru Liverpool în drumul spre un nou trofeu intern în acest sezon.

Jurgen Klopp a anunțat ieri, la conferința de presă dinaintea partidei cu ”sfinții”, că nu se va putea baza pe Thiago Alcantara, mijlocașul accidentat din nou după revenirea pe gazon:

”Nu avem o dată de "întoarcere" pentru el. Nu știu dacă va mai juca în acest sezon”.

Erling Haaland a înscris 5 goluri în Luton Town - Manchester City 2-6 din optimile FA Cup

Echipele calificate până acum în sferturile de finală ale FA Cup sunt Coventry City, Manchester City, Leicester City și Newcastle United.