VIDEO Enes Sali, titular la FC Dallas! Pe ce post a fost folosit internaționalul român

Enes Sali Farul Constanta FC Dallas MLS Nico Estevez Stranieri
Data publicarii: Marti 06 Februarie 2024, 11:55
Data actualizarii: Marti 06 Februarie 2024, 12:11

Fotbalistul transferat de clubul din MLS de la Farul Constanța se află cu noua sa echipă în cantonament la Marbella.

Cu Enes Sali titular, FC Dallas a câștigat luni meciul amical cu Aalborg BK din Danemarca, scor 3-1, partidă disputată în cadrul cantonamentului clubului din MLS de la Marbella, din Spania.

După ce a intrat la pauză în 0-0 cu Odense BK, tot din Danemarca, Sali a început din primul minut cu Aalborg.

Antrenorul Nico Estevez l-a folosit mijlocaș ofensiv în spatele vârfului împins Eugene Ansah, într-un sistem 3-4-2-1, sistem de joc păstrat și în repriza secundă, când însă a fost schimbată întreaga echipă.

Fotbalistul transferat de clubul din MLS de la Farul Constanța va împlini 18 ani pe 23 februarie, iar după două zile ar putea debuta în noul sezon, când FC Dallas va primi vizita lui San Jose Earthquakes în primul meci din 2024.

Antrenorul lui FC Dallas despre Enes Sali

Enes Sali a debutat la FC Dallas în amicalul 4-1 cu New Mexico United, iar după meci a fost lăudat de antrenorul Nico Estevez:

"A avut momente bune. Are capacitatea de a se întoarce rapid, e genul de jucător foarte vertical.

Am văzut acum ce am văzut și când îl urmăream (n.r - la Farul) și de aceea l-am adus aici. Are energie, dinamism și calitate".

Sali a fost vândut de gruparea antrenată și patronată de Gheorghe Hagi pentru o sumă de 3 milioane de euro.