Echipa lui Laurențiu Reghecampf a disputat primul derby în campionatul din Azerbaijan. Ce rezultat a obținut Neftchi Baku

Laurentiu Reghecampf Azerbaijan Neftchi Baku Sabah Baku Stranieri
Data publicarii: Sambata 20 August 2022, 21:43
Data actualizarii: Sambata 20 August 2022, 21:56

După eliminarea din preliminariile Conference League, Neftchi Baku a bifat un insucces dur și în campionat.

Gruparea din Azerbaijan a câștigat meciul tur cu Rapid Viena, scor 2-1, însă a pierdut returul, în prelungirile partidei, după ce Marco Grull a egalat la general. Astfel, echipa azeră a înregistrat a doua înfrângere cu Laurențiu Reghecampf pe banca tehnică, după turul cu Aris din preliminariile Conference League.

Neftchi Baku, înfrângere în derby-ul din campionat

În etapa a treia din Premier League (Azerbaijan), Neftchi Baku a jucat cu Sabah Baku, în deplasare. Înaintea confruntării, cele două formații se aflau la egalitate de puncte, cu două victorii pentru fiecare.

Neftchi Baku a deschis scorul în minutele de prelungire din prima repriză prin Lawal, însă în cea de-a doua parte a meciului nu a reușit să țină de scor, ba chiar a primit două goluri, în minutul 78 (Isaev - penalty) și în minutul 91 (Apeh - penalty).

După această confruntare, Neftchi Baku a coborât pe locul patru, cu șase puncte, în timpce Sabah Baku e lider, cu nouă puncte.