Dorinel si romanii de la Qabala, umiliti de locul 6 din Bosnia! Echipa fostului campion al Romaniei a pierdut categoric in EL

Data publicarii: Vineri 11 Iulie 2014, 20:41
Data actualizarii: Vineri 11 Iulie 2014, 20:42

FC Qabala, echipa fostului campion al Romaniei Dorinel Munteanu, a fost umilita in primul tur al Europa League de o echipa din campionatul Bosniei.

Qabala, echipa antrenata de Dorinel Munteanu, la care s-au transferat in aceasta vara si Adrian Ropotan, dar si Andrei Cristea, a fost umilita in primul tur al Europa League de o echipa din Bosnia - Siroki Brijek.

Invinsi in tur, pe teren propriu, cu 2-0 de bosniaci, azerii lui Dorinel Munteanu s-au inclinat in fata adversarilor lor si la meciul retur. Cu Ropotan si Cristea trimisi in teren din primul minut, Qabala a pierdut la scor de neprezentare, 0-3, meciul disputat in Bosnia, impotriva echipei care a terminat pe locul 6 in ultimul sezon.

Singura realizare a lui Ropotan a fost un cartonas galben incasat in minutul 10, in timp ce Andrei Cristea a fost inlocuit in repriza secunda. Al treilea roman din lot, Pulhac a ramas rezerva pe tot parcursul meciului.

Siroki Brijek va juca in turul urmator cu cehii de la Mlada Boleslav, fosta echipa a lui Dusan Uhrin Jr si fosta adversara a Rapidului.

Petrolul si-a aflat si ea adversara din turul II al Europa League, ploiestenii urmand sa joace cu albanezii de la Flamurtari.