VIDEO Debut dezastruos de meci pentru echipa lui Mircea Lucescu, final asemenea! Dinamo Kiev, condusă cu 2-0 în minutul 11 pe teren propriu

Mircea Lucescu Dinamo Kiev Dnipro-1 Sahtior Donetk Zorya Luhansk Stranieri
Data publicarii: Sambata 13 Mai 2023, 15:55
Data actualizarii: Sambata 13 Mai 2023, 15:59

Antrenorul român se află abia pe locul 4 în campionatul Ucrainei.

UPDATE MIN. 90+6 Se termină meciul Dinamo Kiev - Chornomorets Odesa, scor 2-3!

UPDATE MIN. 70 Lovitură de teatru la Kiev, oaspeții înscriu pentru 3-2, gol al lui Demchenko. Dinamo face apoi 3 schimbări!

UPDATE MIN. 55 Echipa lui Mircea Lucescu egalează prin Vitaliy Buyalskyy din pasa aceluiași Vanat, 2-2 după două goluri în două minute!

UPDATE MIN. 53 Dinamo Kiev reduce din diferență prin Vladyslav Vanat, 1-2 în minutul 53.

Știrea inițială

Într-un meci început la ora 14:00 și contând pentru etapa a 26-a din campionatul Ucrainei, Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu, este condusă pe teren propriu cu 2-0 încă din minutul 11 de Chornomorets Odesa!

Vitali Ermakov ('4) și Oleksandr Demchenko ('11) au înscris pentru oaspeți. Meciul se joacă pe stadionul ”Dinamo” (”Valeri Lobanovski”) din Kiev, fără spectatori.

Mircea Lucescu nu se află însă pe bancă după operația suferită, interimatul fiind asigurat de Oleksandr Shovkovskyi, fostul portar al naționalei Ucrainei.

Cum arată podiumul campionatului Ucrainei

După 25 de runde disputate, Dinamo Kiev se află abia pe poziția a patra, cu 50 de puncte, sub podiumul Șahtior Donețk (60 p) - Dnipro-1 (58 p) - Zorya Luhansk (55 p).

Lucescu (77 de ani) mai are contract cu Dinamo Kiev până în vara anului următor, însă recent au apărut informații potrivit cărora antrenorul român ar putea părăsi gruparea din Ucraina pentru Fenerbahce Istanbul.