Dacă Maxim nu e, nimic nu e! Românul a marcat golul calificării în Cupă, la zece minute după ce a intrat pe teren

Alexandru Maxim Alin Tosca Cupa Turciei gaziantep fk Kasimpasa Stranieri
Data publicarii: Marti 08 Februarie 2022, 15:28
Data actualizarii: Marti 08 Februarie 2022, 15:33

Gaziantep FK a învins-o pe Kasimpașa cu 2-1 și s-a calificat în sferturile competiției din Turcia.

După un meci foarte bun făcut în week-end, când a înscris în etapa din Super Lig în 5-1 cu Sivasspor, Alex Maxim a recidivat în această după-amiază, marcând golul calificării lui Gaziantep FK în sferturile Cupei Turciei după 2-1 cu Kasimpașa.

Dacă Alin Toșca a fost titularizat în centrul liniei defensive și a fost schimbat la pauză, Maxim a rămas pe banca de rezerve până în minutul 71, când, la scorul de 1-1, a fost introdus pe gazon.

Specializat în executarea fazelor fixe la Gaziantep, românul a marcat în minutul 81, dintr-un penalty, reușita calificării în sferturi și primul său gol în actuala ediție a cupei.

Maxim are un sezon foarte bun în Turcia: internaționalul român a înscris de cinci ori în Super Lig și are și trei pase decisive pentru Gaziantep, care ocupă momentan locul 8 în campionat, la două puncte de cupele europene.