VIDEO Alex Maxim, gol de trei puncte în Turcia! Românul a ajuns la cota 4 în acest sezon

Alexandru Maxim Gaziantep Turcia Stranieri
Data publicarii: Duminica 26 Decembrie 2021, 14:28
Data actualizarii: Duminica 26 Decembrie 2021, 14:28

Alex Maxim a fost din nou decisiv pentru Gaziantep în Turcia.

Gaziantep, cu Alexandru Maxim și Alin Toșca printre titulari, s-a impus cu 1-0 pe terenul lui Rizespor, în runda a 19-a din campionatul Turciei.

Alex Maxim, gol de trei puncte în Turcia!

Unicul gol al meciului a fost reușit de Maxim în minutul 44. Internaționalul român a transformat o lovitură de la 11 metri, după un fault comis în careu de un apărător al lui Rizespor. Mijlocașul a înscris cu un șut plasat, trimițându-l pe portar în colțul opus.

Maxim a rămas pe teren până în minutul 89, când a fost înlocuit de Ceylan, în timp ce Toșca a bifat un nou meci ca integralist.

Pentru Alexandru Maxim a fost al patrulea gol marcat în acest sezon din Turcia, după dubla cu Altay (4-1) și reușita cu Fenerbahce (3-2). Mijllocașul român are în cont și două pase decisive.

Grație acestei victorii, Gaziantep a urcat pe locul 8, cu 28 de puncte, la patru lungimi în spatele ultimei poziții care asigură calificarea în competițiile europene.

În 2021, Gaziantep va mai juca un singur meci, în Cupa Turciei, pe 30 decembrie, contra lui Bursaspor.