Data publicarii: Vineri 07 Iulie 2023, 12:40
Data actualizarii: Vineri 07 Iulie 2023, 12:42

Românul a fost împrumutat de OGC Nice la echipa nou-promovată în prima ligă din Elveția.

FC Lausanne-Sport, nou-promovată în prima divizie din Elveția, a anunțat pe 19 iunie împrumutul lui Rareș Ilie (20 de ani) de la OGC Nice din Ligue 1.

De atunci, românul a jucat în trei partide amicale pentru elvețieni.

A fost titular în 1-2 cu Yverdon-Sport, a intrat la pauză în 3-1 cu Sion și a jucat din nou din primul minut în 1-2 cu Nyon din această săptămână.

A fost folosit de fiecare dată pe postul de mijlocaș ofensiv stânga într-un sistem 4-5-1, nu a marcat niciun gol și nici nu s-a remarcat prin vreo acțiune periculoasă, conform informațiilor oferite de site-ul oficial al lui FC Lausanne.

Antrenorul Ludovic Magnin despre Rareș Ilie

”Ilie este un jucător percutant, care poate juca pe stânga sau în spatele atacantului.

Îl vom ajuta să își recâștige încrederea și sunt sigur că va avea un rol important pentru noi în acest sezon”, spunea luna trecută antrenorul principal Ludovic Magnin (fostul internațional elvețian campion în Bundesliga cu Werder Bremen în 2004 și cu VfB Stuttgart în 2007) despre noul său jucător.

Echipa elvețiană îl așteaptă să se întoarcă pe fostul atacant al lui Rapid, Brighton Labeau, convocat la naționala din Martinica pentru turneul final din aceste zile de la CONCACAF Gold Cup, acolo unde a și înscris în ultimul meci, în 4-6 cu Costa Rica.