VIDEO Cu Man șters, Mihăilă a ieșit la rampă pentru Parma: "Peste tot pe teren, s-a transformat în assistman"

Parma Como Dennis Man valentin mihaila Stranieri
Data publicarii: Sambata 24 Februarie 2024, 20:20
Data actualizarii: Sambata 24 Februarie 2024, 20:19
Parma, cu Dennis Man și Valentin Mihăilă titulari, a remizat pe terenul lui Como, scor 1-1, în runda cu numărul 26 din Serie B.

Parma a deschis scorul după doar trei minute. Valentin Mihăilă a pornit pe un contraatac de la mijlocul terenului, a intrat în careul advers, a fentat un adversar și a pasat pentru polonezul Adrian Benedyczak, care a îndeplinit o formalitate.

Valentin Mihăilă, lăudat după Como - Parma 1-1. Dennis Man, evoluție ștearsă

Como, formație antrenată de cuplul Osian Roberts - Cesc Fabregas, a restabilit egalitatea în minutul 24, prin Simone Verdi. Dennis Man a fost înlocuit la pauză, iar Valentin Mihăilă a jucat până în minutul 77.

"Mihăilă, peste tot pe teren, s-a deghizat în assistman", a titrat ParmaLive după meci, care l-a notat pe internaționalul român cu 6,5.

"Mihăilă, pe dreapta, pe stânga și în centrul atacului. Pecchia îl pune pe român peste tot și este răsplătit cu un assist și mult efort pentru echipă. I-au lipsit doar unele sclipiri la câteva ocazii", au scris jurnaliștii italieni despre Valentin Mihăilă, care are trei goluri și trei pase decisive în cele 24 de meciuri din acest sezon.

În schimb, italienii nu au avut aceleași cuvinte de laudă și pentru Dennis Man. Golgheterul Parmei are cel mai bun sezon de când este în Italia, însă la partida cu Como a fost sub nivelul obișnuit, susțin italienii, care l-au notat cu 5,5 pentru repriza jucată.

"Terenul greu nu l-a ajutat pe Man, iar azi nu a avut o zi grozavă. Prea des a căutat subtilități inutile. A avut mai multe ocazii de a marca, dar nu a găsit niciodată șutul potrivit. Pecchia l-a lăsat pe bancă la pauză", a scris Parma Live despre Dennis Man, care rămâne cu 12 goluri și 6 assist-uri în 25 de meciuri din acest sezon.

În ciuda pasului greșit de azi cu Como, Parma rămâne lider autoritar în Serie B și principala favorită la promovare. Echipa lui Man și Mihăilă are 55 de puncte, cu 7 peste a doua clasată, Venezia.