Cu George Pușcaș pe teren, Bari a remizat la baraj! Ce notă a primit românul + ce urmează pentru echipa din Serie B

George Puscas bari Serie B Stranieri
Data publicarii: Vineri 17 Mai 2024, 08:24
Data actualizarii: Vineri 17 Mai 2024, 08:23

Bari a încheiat pe locul 17 eșalonul secund și joacă la barajul pentru menținere în Serie B.

George Pușcaș (28 de ani) e legitimat la Bari din ianuarie 2024. Echipa l-a adus sub formă de împrumut de la Genoa pentru restul sezonului 2023/24.

Bari a întâlnit-o pe Ternana la barajul pentru menținere în eșalonul secund joi seară. Cele două s-au duelat pe ”Stadio San Nicola”, iar la capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a indicat 1-1.

George Pușcaș a intrat pe parcurs, în minutul 75, la 1-0 (Nasti 59') pentru Bari. Cu fotbalistul român în teren, gazdele au pierdut avantajul și au fost egalați în minutul 82 (Pereiro).

Publicația TuttoMercatoWeb l-a notat la finalul partidei cu șase pe George Pușcaș: ”Intră și imediat are o șansă de a înscrie cu o lovitură de cap, iar după iese din peisaj”, au punctat italienii.

Ce urmează pentru Bari

Bari o va întâlni joi, 23 mai, de la ora 21:30, în manșa retur a barajului pe Ternana. De data asta, în deplasare. Cele două se vor duela pe ”Stadio Libero Liberati” din Terni.

În Serie B, Bari a încheiat pe locul 17 cu 41 de puncte. Clubul a înregistrat, așadar, opt victorii, 17 rezultate de egalitate și 13 eșecuri, după 38 de etape disputate.