Ce au scris italienii despre Radu Drăgușin, în urma eșecului din Serie A

radu dragusin Cagliari - Genoa Serie A Stranieri Radu Drăgușin în Cagliari - Genoa 2-1 / Sursă Foto - Imago Images
Data publicarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 16:54
Data actualizarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 16:53

Genoa a pierdut cu Cagliari, scor 1-2.

Cele două cluburi s-au întâlnit în a 11-a etapă din primul eșalon al Italiei pe stadionul „Unipol Demous”. La capătul celor 90 de minute, Cagliari a beneficiat de toate punctele.

Dacă portalul FlashScore l-a notat pe Radu Drăgușin, stâlpul din defensiva naționalei României, cu 6.2, jurnaliștii de la Tuttomercatoweb nu au fost atât de indulgenți cu românul.

„Prima repriză a fost bună, a doua parte a fost mult mai dificilă. În primul rând, apare târziu în calea lui Viola, care deschide scorul și apoi riscă o lovitură de la 11 metri la Luvumbo”, au scris italienii, care l-au notat cu 5.5 pe Radu Drăgușin.

Pentru stoperul român a fost al 11-lea meci la Genoa în care e titular în campionat. Clubul l-a achiziționat definitiv la începutul sezonului, după un an în care l-au împrumutat pe Drăgușin de la Juventus, pentru 5.5 milioane de euro.

Cagliari - Genoa 2-1

Nicolas Viola (Cagliari) a deschis scorul în minutul 48, iar Albert Gudmundsson a restabilit egalitatea. Gazdele au dat lovitura însă în minutul 69, grație reușitei lui Gabriele Zappa, care a adus punctele la Cagliari.

Pentru Genoa urmează meciul de "acasă" cu Verona, de vineri, 10 noiembrie, de la ora 21:45, în timp ce Cagliari o va întâlni în deplasare pe Juventus sâmbătă, 11 noiembrie, de la ora 19:00.