Ionut Radu Cupa Italiei Empoli Inter Stranieri
Data publicarii: Joi 20 Ianuarie 2022, 00:34
Data actualizarii: Joi 20 Ianuarie 2022, 00:42

Ionuț Radu a fost titular în poarta lui Inter Milano, după mai bine de opt luni în care a fost rezerva lui Samir Handanovic.

Radu a fost titularizat în meciul din optimile de finală ale Cupei Italiei contra lui Empoli, scor 3-2, după prelungiri.

Inter - Empoli 3-2, cu Ionuț Radu integralist

Alexis Sanchez, intrat în locul accidentatului Joaquin Correa, a deschis scorul în minutul 13, iar Ionuț Radu a avut parte de o primă repriză liniștită, în care Empoli nu a reușit să trimită vreun șut pe spațiul porții.

Problemele pentru Inter au apărut în ultima jumătate de oră. Ionuț Radu s-a văzut învins în minutul 61 de albanezul Nedim Bajrami, care a rămas nemarcat în careu și a șutat în forță. După un sfert de oră, portarul român a mai încasat un gol. Cutrone a trimis cu capul în transversală, mingea a ricoșat în piciorul lui Radu și a intrat în poartă, astfel că fostul căpitan al naționalei U21 și-a trecut în cont un autogol.

Inter a împins meciul în prelungiri grație reușitei spectaculoase a căpitanului Andrea Ranocchia, din minutul 90+1, iar Stefano Sensi a adus calificarea pentru formația lui Simone Inzaghi prin golul din minutul 104.

Inter s-a impus cu 3-2 și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, fază în care va întâlni câștigătoarea din duelul AS Roma - Lecce.

Pentru Ionuț Radu a fost primul meci jucat în acest sezon. În celelalte 29 de partide din acest sezon ale lui Inter, românul a fost rezerva veteranului Samir Handanovic.