VIDEO Alex Maxim continuă sezonul excelent la Gaziantep! Gol și assist contra lui Fenerbahce, sub privirile lui Edi Iordănescu

Alexandru Maxim Alin Tosca edi iordanescu Fenerbahce Gaziantep Stranieri
Data publicarii: Vineri 29 Aprilie 2022, 23:23
Data actualizarii: Vineri 29 Aprilie 2022, 23:24

Alexandru Maxim a reușit un gol și o pasă decisivă la Gaziantep în meciul cu Fenerbahce, pierdut de echipa sa în deplasare, scor 2-3, în runda cu numărul 35 din Super Lig.

Condusă cu 2-0 din minutul 62, după golurile lui Fenerbahce marcate de Rossi și Dursun, Gaziantep și-a recăpătat rapid speranțele. În minutul 64, Maxim a pasat perfect în careu pentru Sagal, care a redus din handicap.

Alex Maxim continuă sezonul excelent la Gaziantep

Gazdele au dus scorul la 3-1 prin Zajc, în minutul 82, iar Maxim a stabilit scorul în minutul 90+7, din penalty.

La partida de la Istanbul a asistat și selecționerul României, Edi Iordănescu, care l-a urmărit la lucru pe Alex Maxim. Alin Toșca, celălalt român de la Gaziantep, a fost și el integralist, însă a anunțat recent că se retrage din echipa națională.

Maxim traversează un nou sezon excelent la Gaziantep, cu 12 goluri și șase pase decisive în acest sezon. Mijlocașul ocupă locul 8 în clasamentul golgheterilor din Turcia, top condus de Umut Bozok (Kasimpasa) și Ayoub El Kaabi (Hatayspor), ambii cu 15 reușite.

Gaziantep ocupă locul 16 în Super Lig, ultimul care asigură salvarea, cu 42 de puncte, la 12 lungimi peste prima poziție retrogradabilă.