VIDEO Alex Maxim a făcut spectacol pe teren pentru Gaziantep în meciul cu Altay, dar echipa sa a pierdut! „Dublă” marcată de român în prima repriză

Alexandru Maxim Gaziantep Super Lig Stranieri
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 27 Februarie 2022, 13:28
Data actualizarii: Duminica 27 Februarie 2022, 14:49

Altay și Gaziantep s-au întâlnit în etapa cu numărul 27 din Super Lig.

14:30 Gaziantep a pierdut meciul cu Altay, după ce gazdele au reușit să marcheze prin Poko, în minutul 52. Astfel, echipa românilor a ajuns la al patrulea meci consecutiv fără victorie și se află pe locul 11 în clasament, cu 36 de puncte.

Echipa lui Maxim și Toșca se află la jumătatea clasamentului în Super Lig. Românii au întâlnit una dintre echipele aflat pe loc de retrogradare din Turcia, Altay.

Gazdele au deschis scorul în minutul 10, însă Alexandru Maxim a reușit să restabilească egalitatea în minutul 18, printr-un gol marcat din penalty.

Alex Maxim, 'dublă' în prima repriză a meciului cu Altay

Altay a trecut din nou în avantaj, în minutul 22, după ce Erdogan a trimis în propria poartă, însă Alexandru Maxim a ieșit din nou la rampă. Poziționat perfect între fundașii adverși, românul s-a demarcat în momentul pasei trimisă peste apărare a lui Soyalp, a preluat cu șiretul, l-a driblat pe portar și a înscris în poarta goală.

Fotbalistul român este cel mai bun marcator al lui Gaziantep, ca și în sezoanele precedente, având 7 reușite până acum în campionat. Maxim nu mai marcase de trei etape consecutive, ultima reușită fiind în Cupă, acolo unde a marcat golul care a calificat-o pe Gaziantep în sferturile de finală.