Acuzat că a greșit la o fază din finalul meciului cu United, Drăgușin e apărat de Ilie Dumitrescu: „S-a apărat ca la manual”

Ilie Dumitrescu radu dragusin Stranieri Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Marti 16 Ianuarie 2024, 08:28
Data actualizarii: Marti 16 Ianuarie 2024, 08:33

Radu Drăgușin (21 de ani) a debutat în tricoul lui Tottenham la doar două zile după transferul la Spurs, în meciul cu Manchester United, scor 2-2, din etapa cu numărul 21 din Premier League.

United a fost la un pas să dea lovitura în minutul 90+5, când Scott McTominay, a trimis o minge cu capul, peste poarta lui Vicario.

Multe voci din mediul online l-au acuzat pe Radu Drăgușin că ar fi stat prost la acea fază și că l-ar fi scăpat din marcaj pe fotbalistul lui Manchester United, însă Ilie Dumitrescu îl apără pe fundașul român, susținând că acesta s-a apărat ca la manual.

„Dacă adversarul trece prin fața ta, trebuie să strângi. Udogie trebuia să strângă, chiar dacă avea om în față și el. Mergi cu cel mai periculos.

Dacă Hojlund îi ia fața lui Drăgușin și dă cu capul, e greșeala lui Drăgușin. Ce se întâmpla în spatele lui, n-are treabă. Drăgușin s-a apărat ca la manual, ca la manual. A strâns. El a interpretat impecabil faza”, a spus Ilie Dumitrescu, potrivit Digisport.

30 de milioane de euro scoate din conturi Tottenham pentru transferul lui Radu Drăgușin de la Genoa (25 de milioane de euro pentru transfer, plus bonusuri).

Manchester United - Tottenham 2-2

Rasmus Hojlund a deschis scorul în prima repriză, în minutul trei, cu un eurogol, în timp ce Richarlison a restabilit egalitatea în minutul 19 al partidei.

Ulterior, Hojlund i-a pasat decisiv lui Marcus Rashford în minutul 40. Englezul a reușit să-l învingă fără nicio problemă pe portarul lui Tottenham, Vicario.

În repriza secundă, Rodrigo Betancur a primit un assist de la debutantul Timo Werner și a dus scorul la 2-2, blocând, astfel, tabela de marcaj încă din minutul 46.