Bogdan Cosma Cristofor Italia Sporturi
Data publicarii: Miercuri 14 Februarie 2024, 21:10
Data actualizarii: Miercuri 14 Februarie 2024, 21:14

Performanță extraordinară pentru un sportiv român.

Desemnat anul trecut Pilotul Anului în România, puștiul bucureștean Bogdan Cosma Cristofor domină seria WSK Super Master Series, cea mai top competiție internațională de karting ce se desfășoară în Cizmă. După ce în prima etapă s-a impus pe circuitul de la Lonato, în cea de a doua, pe cel de la Cremona, pilotul român a terminat pe locul 2.

Românul fără egal ce cucerește Italia

Aproape 300 de piloți din lume s-au întâlnit în weekendul recent încheiat în Italia pe circuitul de la Cremona pentru cea de a doua etapă a WSK Super Masters Series. La competiție s-au încris și 5 piloți români, printre care și cel care a fost desemnat anul trecut “Pilotul Anului” de federația de specialitate, Bogdan Cosma Cristofor.

Cel mai bun rezultat dintre ei a fost reușit de Bogdan Cosma Cristofor, puștiul din Capitală ce rulează pentru rulează în cursele externe pentru Forza Racing, teamul britanic cu care a semnat la început de an, a fost și cel care a reușit cel mai bun rezultat. Bogdan a terminat pe locul 2 cursa la OK N Junior și s-a distanțat astfel pe locul 1 în clasamentul general al WSK Super Master Series cu 137 de puncte.

Dacă anul trecut bucureșteanul nu a avut rival la clasa Mini, Bogdan uimește și în acest sezon la noua clasă OK N Junior. “A fost un weekend cu condiții meteo  foarte tricky și mă bucur ca am reușit să termin cursa pe locul 2 și să mi păstrez primul loc un campionat . Mulțumesc tuturor celor care m au susținut și au făcut posibil acest rezultat”, a spus la sfârșitul competiției Bogdan Cosma Cristofor.

Competiția în cea mai puternică serie de karting din lume, la această clasă, pare o afacere a britanicilor de la Forza Racing, în spatele lui Bogdan, fiind în clasament, chiar colegul de echipă Lovatt Archie cu 126 de puncte.