Romania culturism Fitness Safier Koorndijk-Iancu Sporturi
Florin Caramavrov
Data publicarii: Joi 09 Mai 2024, 22:13
Data actualizarii: Joi 09 Mai 2024, 22:43

România a devenit campioană europeană la culturism și fitness, iar Safier Koorndijk-Iancu, sportiv legitimat la CSU ASE București, a cucerit 7 medalii de aur la Campionatul European desfășurat în Spania, la Santa Susanna!

România a câștigat titlu continental a treia oară consecutiv, după o prestație de excepție a sportivilor tricolori, care au obținut nu mai puțin de 105 medalii, dintre care 53 de aur!

Punctajul acumulat de România pe categorii a fost: 119 puncte la bodybuilding, 161 la master și 148 la juniori.

Cu un total de 539 de puncte, sportivii Federației Române de Culturism și Fitness au devenit campioni europeni pe națiuni. Pe pozițiile următoare s-au clasat, în ordine, Slovacia și Ucraina.

Reacția lui Gabriel Toncean

„Mi se pare fabulos, ținând cont de faptul că atunci când am preluat cârma Federației Române de Culturism și Fitness, în 2013, nici n-aveam curajul să visăm la așa ceva. Iată că după 10 ani și după acest proiect numit Federația Română de Culturism și Fitness, am reușit să venim acasă cu 105 medalii”, a declarat la Sport Total FM Gabriel Toncean, fostul președinte al Federației Române de Culturism și Fitness și actual vicepreședinte al Agenției Naționale pentru Sport.

Safier Koorndijk-Iancu, șapte din șapte!

Dintre medaliați, trebuie remarcată performanța lui Safier Koorndijk-Iancu, sportivul legitimat la CSU ASE București urcând de fiecare dată pe cea mai înaltă treaptă a podiumului continental în cele 7 probe la care a participat!

Men's Bodybuilding up to 80 kg

Născut în Surinam și cu cetățenie română după ce s-a căsătorit cu o piteșteancă, Safier este și campionul mondial en-titre la categoria Classic Physique Seniori 175 cm.

De asemenea, trebuie consemnată și performanța „veteranului” din lotul României, Vasile Șerban, care la 74 de ani a devenit campion european la categoria +65 ani.

Din lotul României care a făcut deplasarea la Campioantul European din Spania, 136 de sportivi au ajuns în finale!

Campionatele Europene de Fitness și Culturism au avut loc în perioada 3-8 mai, la Santa Susanna, în Spania.

România, campioană europeană la culturism și fitness. Safier Koorndijk-Iancu a cucerit 7 medalii de aur!