FOTO "Roma își va aminti mereu de David Popovici!" LEN, reacție puternică după încă un aur al "gladiatorului" în vârstă de 17 ani

david popovici 200 m liber aur david popovici medalie LEN Sporturi
Data publicarii: Luni 15 August 2022, 20:26
Data actualizarii: Luni 15 August 2022, 21:02
David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, luni, la Campionatele Europene de nataţie de la Roma.

Campion mondial en titre al distanţei, Popovici a fost elogiat de presa internațională, iar Carmen Bunaciu a analizat cursa. Românul în vârstă de 17 ani s-a impus la 200 m liber cu 1:42,97, nou record mondial şi european de juniori, precum şi al competiţiei.

Popovici deţinea fostele performanţe la juniori (1:43,21), realizate pe 20 iunie, la Mondialele de seniori de la Budapesta, unde cucerea aurul la 100 şi 200 m liber. Fostul record al competiţiei era deţinut de rusul Martin Maliutin (1:44,79), din 21 mai 2021.

David Popovici (17 ani) a încântat la Foro Italico din Roma. Tip charismatic, mereu cu declarații interesante, Popovici e adulat de toată lumea înotului.

După aurul cucerit la 100 m liber cu record mondial, seara de luni a fost din nou marcată de uluitoarea reprezentație a sportivului antrenat de Adrian Rădulescu.

Pe distanța dublă, înotătorul legitimat la CS Dinamo a câștigat din nou prestanță și a încheiat primul și la 200 m liber, cu un nou record al campionatelor europene.

"Roma își va aminti mereu de David Popovici"

Imediat după cursă, LEN a "ștanțat" performanța românului cu o declarație care subliniază respectul care i se acordă dublului medaliat cu aur de la Foro Italico.

"Ce cursă de la David Popovici! A cucerit o nouă medalie de aur și a stabilit un nou record al competiției. Roma își va aminti mereu de impactul pe care l-a produs David Popovici asupra acestui campionat", au scris pe rețelele sociale cei de la Federația Europeană de Natație (LEN).

• La Roma, medalia de argint la 200 m liber i-a revenit elveţianului Antonio Djakovic, în 1:45,60, iar bronzul a fost adjudecat de austriacul Felix Auboeck, cu timpul de 1:45,89.